Tohle poměřování mezi Brnem a Prahou, Hradcem a Pardubicemi a podobně vůbec nechápu. Dokonce i v mém "rodném" městě Trutnově se něco takového snaží lidé naznačovat ve vztahu k Vrchlabí. Nevím vůbec, jak k něčemu takovému může dojít, když je přece jasné, že Vrchlabí nikdy nebude to co Trutnov.

Pochopte, Vrchlabí je dlouhá štangle postavená kolem silnice, jak tam ten kupec jel a koně mu usínali, někde prostě zastavit musel. Tak asi u uhlíře. Uhlířova dcera se pak provdala (za koho asi)... no postavili si hned vedle (ušetřili jednu zeď).

Zato TRUTNOV!!! To je čtvercové náměstí ve slezském stylu, půvabná podloubí protažená do bočních ulic, chránící nakupující před nepřízní počasí.

I ta silnice jde ve Vrchlabí podle řeky a staletí trvalo, než se pokusili první excentrici o boční ulici. Trutnov je rozmáchnut celým údolím. Na návrší kdysi hlídal kraj půvabný hrádek. (No tak dobře, nejdřív se tam odtud kradlo, pak to teprv král vypálil a nechal tam dosadit někoho, kdo to jako bude hlídat. Takže se kradlo oficiálně.) Čili Trutnov je zmíněn ve Vita Caroli. Ukažte mi někoho, kdo by tenkrát šel do Vrchlabí! Dyť tam ještě neměli ani pranýř! My jsme už měli vězení! Sice se dost kritizovalo kvůli špatnému zacházení s vězni (to musel být nějaký Vrchlabák.... ) Ale vždyť  jich polovina  pak samostatně odešla, protože se provalila boční zeď budovy, tak jakápak represe. A kdo nakonec musel vozit vězně 30 km k šibenici a půjčovat si kata? No?! My asi ne. Kdyby to pak M. T. nezakázala, mohli jsme to rozjet ve velkém...

Nebudu vás vůbec unavovat srovnáním počtu mostů, hospod a kamenných domů. Tak jako tak je jasné, že my jsme měli poštovní úřad, když Vrchlabáci teprve opírali o sebe mamutí lopatky a přehazovali si přes to kůži. A to ty lopatky museli dovážet, poněvadž všude byl prales a ten mamut táhnoucí od Josefova by se u Úpice zasek mezi duby.

Víte, nechat se nějak unést city a babrat se v takových malichernostech je prostě ubohost. To máte jednou dané, Trutnov je lepší, spadla klec.

 

Reklama