Jsou rituály víc než zvyky? Co vlastně ve skutečnosti pro vás znamenají?
 

Když jsem se podívala na internet, pod heslem rituály jsem našla spoustu kouzel a magických úkonů, které mají sloužit ke splnění konkrétního přání.

Pro zajímavost uvádím rituál, který nejmenované stránky doporučují, když se toužíte setkat s nějakou osobou:


Kouzlo setkání

Toto jednoduché, avšak o to účinnější kouzlíčko, by nám mělo napomoci k tomu, abychom se setkali s určitou osobou (pozn. pokud se rozhodnete kouzlo použít, buďte racionální, těžko se vám asi podaří přilákat k sobě třeba Robbieho Williamse nebo Britney Spears).

Vezmeme devět pomerančů a každý rozkrojíme. Z jednoho pomeranče pak vždy kápneme jednu kapku do čaje z myrty a s každou kapkou v duchu vyslovíme jméno osoby, kterou chceme potkat.

Osobně tento druh rituálů neprovádím, ale věřím v jejich sílu. Proč? Protože každý rituál je nabit určitou energií, a ta se musí někde odrazit. Americká psycholožka Brigitte Gillessen uvádí, že: „rituál je víc než tělesný úkon. Má jistý obsah, cíl i duchovní náboj…“ Není divu, že rituály se zabýval i slavný Sigmund Freud nebo Carl Jung. 

Před nedávnem mě zastavili kamarádky z posilovny a říkaly mi, že nějakým zázračným rituálem zbavily jednu z kamarádek vztahových problémů. Dokonce jsem měla možnost listovat v čarodějné knize, odkud rituál pocházel.

Bílá i černá magie se prováděly od zrodu člověka a jejich tradice nezanikne. V moderní době však málokdo uvěří v jejich moc. To však neznamená, že reálný svět, ve kterém žijeme, rituály neobsahuje.
Naopak! Celý náš život je složen z menších nebo větších rituálů. A ve většině případů si je ani neuvědomujeme.

Tak například běžný pracovní týden. Jsem si jistá, že každá z vás vykoná každý den a ve stejný čas ty jisté činnosti - rituály, které vám pomáhají zvládnout den co nejlépe…

Můj každodenní rituál, který provádím už víc než deset let je ranní běh v přírodě a studená sprcha. Bez nich jednoduše můj den nezačne. A je mi jedno, jestli je jaro nebo zima, či venku prší nebo svítí slunce. Taky si každý den zapaluji svíčky, protože věřím v jejich očistný a zároveň „nabíjecí“ charakter...   

A co si o rituálech myslíte vy?
Věříte v jejich sílu?
Máte své oblíbené rituály, které doprovázejí váš život?
Napište nám o tom
J

Na adresu, která se stala pro mnohé z vás rituálem: redakce@zena-in.cz

  

Reklama