Hair oiling je jedním ze žhavých trendů sociálních sítích a kdo ho nevyzkoušel, jako by nebyl. Jako u jiných metod u něj ale platí, že trpělivost přináší růže a hned napoprvé nelze čekat zázraky. Chcete se o hair oilingu dozvědět víc? Čtěte dál!
Foto: Shutterstock
Lesklé a silné vlasy díky olejování
Olejování spočívá v aplikaci přírodních olejů na vlasovou pokožku a do délek. Jde o rituál, který má za cíl vlasy vyživit, zlepšit krevní oběh pokožky hlavy, podporovat růst vlasů, dodat jim lesk a omezit jejich lámavost. Na těchto benefitech se shodují nejen mnozí uživatelé sociálních sítích, kteří olejování vyzkoušeli, ale i řada odborníků.
Vlasová expertka Nicole Petty pro Liverpool Echo uvedla, že ačkoli je tato technika stará asi tři tisíce let, do povědomí západního světa se dostává až v poslední době. Pro dosažení co nejlepších výsledků radí ji provádět jednou nebo klidně i dvakrát týdně.
O přesný postup, jak na to, se se svými sledujícími na Instagramu podělila dermatoložka Bhavini Furia. Pochází z Indie, kde má olejování vlasů dlouho tradici a určitě jste si někdy všimli, že se Indky vyznačují krásnými, lesklými dlouhými vlasy.
Jak na to?
Podle lékařky je zásadní olej nanášet vždy na čistou pokožku hlavy. Pokud byste olejování vlasů praktikovali na několik dní nemyté hlavě, přitáhnete akorát ještě víc nečistot a také se vám mohou ucpat póry. Pro lepší absorpci je potom důležité olej před použitím mírně zahřát, například ve vodní lázni. Následně ho po dobu několika minut jemně vmasírujte do vlasové pokožky. Zbytek vetřete i do délek. Nechte hodinu až dvě působit a potom si vlasy umyjte, jak jste zvyklé.
„Nenechávejte olej ve vlasech přes noc, protože si tím můžete ucpat vlasovou pokožku a oslabit kořínky,“ varuje dermatoložka.
Typ oleje podle typu vlasů
Důležitá samozřejmě je i volba oleje. Ta se odvíjí od toho, jaký typ vlasů máte a jakých výsledků chcete dosáhnout. Pro olejování se nejčastěji používá kokosový, arganový nebo třeba mandlový olej. Velmi oblíbený je potom olej rozmarýnový, který například podle této studie podporuje růst nových vlasů. Je tedy ideální pro osoby, kterým vlasy nadměrně padají a nové rostou příliš pomalu.
Různými typy olejů a jejich potenciálně pozitivními účinky na vlasy a vlasovou pokožku se zabývá přehledová studie z roku 2022. Kokosový olej může podle ní mimo jiné vlasy vyhlazovat nebo zabraňovat ztrátě proteinů. Potenciál mandlového oleje v péči o vlasy spočívá hlavně v ochraně proti UV záření nebo ve zvýšení pružnosti. Kyselina obsažená v arganovém oleji dokáže redukovat kožní maz a tento olej dokáže také zvýšit elasticitu vlasů nebo v nich zadržet vodu a udržet je hydratované.
„Určité typy vlasů mohou mít z olejování větší prospěch než jiné. Lepší výsledky mívají lidé se suchými, hrubými a vlnitými vlasy, zatímco vlasy, které jsou jemné, může tento rituál příliš zatěžovat,“ uvedla dermatoložka Shilpi Khetarpal pro Cleveland Clinic. Ta zároveň nedoporučuje, aby si vlasy olejovali lidé, které trápí lupy. Jejich stav by se kvůli tomu mohl zhoršit.
Zdroj: Zena-in.cz, Liverpoolecho.co.uk, Instagram.com, Health.clevelandclinic.org, Advanced Biomedical Research, International Journal of Trichology
Nový komentář
Komentáře
nepsali o tom na https://www.seznam.cz/ ?
Indky mají jiné vlasy než Evropanky, protože je to geneticky dáno. Olej to nezmění. Ale pšššt, nebudeme kazit kšefty těm klinikám.
Myslí, že mezi evropskými a orientálními vlasy je výrazný rozdíl. Stejně jako s asiatskými.