Rome

Byli jste už v Římě? Jestli ne a přitom o tom uvažujete, necpěte zbytečně peníze cestovním kancelářím a jeďte na vlastní pěst. Taková cesta dá sice trochu toho organizačního starání, ale nebudete litovat. Odměnou vám za to bude dovolená přesně podle vašich představ. Uvidíte za minimální cenu jen to, co budete sami chtít.

Skvělý dárek

Loni před Vánocemi jsem jen tak z nudy brouzdala po internetu, když tu jsem narazila na horkou nabídku od Student Agency na levné letenky do Říma. Zpáteční za 1600 korun i s poplatky! Je to čtvrtina ceny benzinu potřebného pro cestu autem, a ještě ta rychlost a pohodlí! Odlet byl sice až v srpnu, ale o to líp. Mám dárek pod stromeček! Hned jsem vytáhla mapu Itálie a začala plánovat super výlet. Vymyslím pro svou pubertální dceru naučně vzdělávací týden historií starého Říma, pojedeme se podívat do Neapole (hned mi zněla v uších píseň Krásná je Neapol), Pompejí, vylezeme na Vesuv, přeplujeme trajektem na ostrov Capri, kde má svou vilu Sofia Lorenová. Moje nadšení nebralo konce. Párkrát jsem klikla myší a letenky byly doma. První a nejjednodušší krok byl za mnou.

Rome

Příprava nutná

Zhruba měsíc před datem odletu jsem začala panikařit. Co já všechno musím zařídit? Ubytování v Římě a Neapoli (je to jednoduché, na internetu je spousta nabídek českých i zahraničních poskytovatelů), nastudovat historii, koupit průvodce a mapy, abychom se orientovaly hned v začátku a neztrácely drahocenný čas. Čtyři dny v Římě, tři v Neapoli a všechny možné přejezdy autobusy, vlaky, lodí… Kolik to asi bude stát? Stačí nám kapesné 50 eur na den? 

Jo, určitě, ubezpečovala jsem se v duchu a tiskla svůj mezinárodní novinářský průkaz a dceřinu studentskou ISIC kartu slibující závratné slevy na vstupy do kulturních památek. Když se blížilo srpnové datum odletu, měla jsem už všechno zorganizované a Řím nastudovaný do takových podrobností, že bych trumfla i rodilého obyvatele (kteří, jak známo, o svém městě vědí nejméně).

Dobrou pětinu obsahu kufru zabíraly různé publikace, výjezdy z internetu a plány tras určených pro jednotlivé dny pobytu v Itálii. Při balení jsem si všimla, že stejné místo v kufru dcera věnovala šamponům, tužidlům, šminkám, laku na nehty a různým odličovacím a výživným krémům. Panebože, tohle že je moje krev?

Strategické bydlení

Rome

Let proběhl bez komplikací, hotel (což je nadnesený název tmavé špeluňky za 30 euro na noc) jsme našly hned, protože jsem ho prozřetelně vybrala hned u hlavního uzlu metra a nádraží, kam jsme dorazily z letiště. Místo se opravdu osvědčilo, protože z něj vedly všechny autobusy po městě, vlaky do Neapole i podzemka. Navíc pár bloků z kopce se rozprostíralo Coloseum a Forum Romanum, což je nejstarší část starověkého Říma stojící mezi třemi legendárními pahorky – Palatinem, Capitolem a Esquilinem. Původní bažinu skoro před dvěma tisíci let Římané přetvořili do podoby moderního města plného antických sloupů a vítězných oblouků. Slavný Antonius tu pronášel smuteční projev po zavraždění Caesara, známé jsou i Cicerovy plamenné výstupy.

Krvavé Coloseum

Řím

Procházka po historických ruinách je zdarma, vstup do kolosea se ovšem platí. V pokladně mi druhý den hned vysvětlili, že novinářský průkaz je mi úplně k ničemu, protože se na něj žádné slevy neposkytují. ISIC karta dopadla o něco lépe, ale týdenní úspora stačila tak na jedny špagety v bufetu. Do Colosea ale nikdy nechoďte později než v 8.30 ráno, později opravdu jen v případě, že vám nevadí si u pokladen vystát několikahodinovou frontu. I tak ale návštěvy nebudete litovat. Třípatrová stavba je vskutku impozantní, zvlášť při představě, kolik krve do sebe zdejší zem vsákla. Gladiátorské hry se v tomto obřím amfiteátru provozovaly tři sta let, přičemž zde zahynulo kolem milionu zvířat a 300 000 lidí! Byli jsme to ale kdysi sadistická sebranka.

Dlouhá sukně podmínkou

Fontana di trevi

Kdo se ocitne v Římě, nesmí vynechat Fontanu di Trevi, Andělský hrad – původní sídlo papeže, nebo Španělské schody, tipy ale najdete v každém průvodci, takže vám určitě nemusím radit. Levně se zde můžete živit výbornou pizzou, která je k dostání úplně všude (výřez za euro, tudíž je levnější než v Praze), určitě nezapomeňte ochutnat zdejší zmrzlinu. Je sice drahá (dva otěry špachtle kolem stovky), ale lepší na světě asi nenajdete. O pití se starat nemusíte, římské kašny vás napojí výbornou ledovou vodou, kterou tu lidé pijí po litrech. Malé doporučení k výletu do Vatikánu. Jestli plánujete vstup do Chrámu svatého Petra, oblékněte si dlouhé kalhoty či sukni, jinak vás do něj nepustí. Já jsem to nevěděla, a tak jsem si musela v suvenýrech koupit hnusný obří šátek a uvázat si ho kolem pasu. Chrám je ale naprosto velkolepý. Náš Svatý Vít na Hradčanech je proti němu ucuchtaná nicka. Uvidíte v něm i slavnou Michelangelovu Pietu, kterou vytesal do mramoru ve 23 letech! Po prohlídce si vyjeďte výtahem do svatopetrské věže, ze které můžete obdivovat Řím z ptačí perspektivy.

Špína a chaos

Rome

Na závěr vás čeká kilometrová fronta do muzea Etrusků a zároveň i do Sixtinské kaple. Neděste se ale, krátí se velice rychle, takže to spraví pouhá půlhodinka. Kulturní zážitek de luxe je zaručen. Řím jako celek je ale velice zvláštní. Nádherné památky jsou často obklopeny frekventovanými magistrálami, neexistuje snad ulička, kterou by hustě nefrčely aspoň mopedy. A hustota turistů v létě je závratná. Italové to vědí a snaží se na všem trhnout, co to jde (příliš pozdě jsem zjistila, že nám 50 eur na den asi stačit nebude), ovšem přílišnou úzkostí o své poklady netrpí. V normálních ulicích je špína a chaos, žádná pravidla (ani dopravní) zde neplatí. Mnoho staveb je pod lešením, takže se připravte i na určitý druh zklamání. Teď se ale můžete těšit na příště, kdy vás čeká Neapol a Pompeje.

.Rome