Přesto. Chce-li si návštěvník města dychtící po umění přijít opravdu na své, zamíří nejprve do Vatikánských muzeí. Tento bezesporu nejbohatší chrám všech múz mu vystačí na mnoho hodin kochání, až mu z toho půjde hlava kolem. Má-li pak ještě to štěstí, že se mu s několikatýdenním předstihem podaří zakoupit vstupenku do Gallerie Borghese, je přesvědčen, že si nemůže už nic jiného přát. Ale mýlí se! Po Rafaelových síních, Sixtinské kapli a ohromující sbírce Scipiona Borghese ho čeká ještě mnoho zajímavého.

5b45c467e75f7obrazek.jpgGalleria Doria Pamphilj je pouhých pár kroků od Benátského náměstí na Via del Corso. Nejstarší části paláce pocházejí již z 15. století. Palác v průběhu své historie patřil mnoha vlivným rodinám. Delle Rovere, Doria, Pamphilj a Aldobrandini – ti všichni se podepsali nejen na postupném zvelebování paláce, ale jejich nejvýznamnější členové také holdovali sběratelství a nyní se pyšní největší soukromou sbírkou v Itálii.

Stěny pompézních salónů paláce vyplňují umělecká díla do posledního místečka. Mezi nejvýznamnějšími kusy velkolepé sbírky nemohou chybět díla Raffaela, Tintoretta, Brueghela nebo Tiziana. Stěžejní je zejména malířství 16. až 18. století. Nechybí Nicolas Poussen, Annibale Carracci, Gaspard Dughet, Quido Reni, upoutají vás i krajinky Clauda Lorrena a dalších. Za vrchol sbírky se snad může označit portrét papeže Inocence X. od Velasqueze. Papež ale nebyl zobrazen jen na plátně, najdou se zde i dokonce dvě papežovy busty - a to od nikoho menšího než od Berniniho. Dvě proto, že mramor té první sochy praskl! Proto Bernini zhotovil sochu novou, a to za pouhý týden! Nicméně papež příliš spokojen nebyl, socha se mu zdála prý až příliš realistická.
5b45c491145c8obrazek.jpg
Samotné interiéry paláce jsou jedním obrovským uměleckým dílem. Stěny i stropy jsou bohatě zdobeny freskami od nejvěhlasnějších freskařů své doby. Obdivuhodnou výzdobou se zlatými listy, freskami na stěnách a zrcadly vyniká především Hlavní galerie. Kaple v podání Carla Fontany rovněž stojí za zhlédnutí.

Galleria Doria Pamphilj
Kde: Via del Corso 305
Kdy: denně 9,00 – 17,00

Další menší, leč velmi zajímavou uměleckou galerií je Galleria Spada. Hostí ji stejnojmenný palác nedaleko známého květinového trhu na Campo di Fiori a paláce Farnese. Budovu si zakoupil v roce 1632 kardinál Spada a pověřil slavného barokního architekta Francesca Borominiho přestavbou v reprezentační palác, který díky své manýristické štukové výzdobě fasády patří mezi nejkrásnější paláce Říma.
5b45c4c2a4f84obrazek.jpg

5b45c4e192801obrazek.jpgUmělecká sbírka je skvělým příkladem barokní malby 17. století.  Na jejím shromáždění se podíleli zejména dva členové tohoto rodu – kardinál Bernardino Spada a kardinál Fabrizio Spada. V sálech paláce jsou díla malířů jako Guido Reni, Guercino, Orazio a Artemisia Gentileschi, nechybí Tizian, Parmigianino, Jan Brueghel st. a mnoho dalších.
Jednu zajímavost najdeme i v Tajné zahradě paláce (Giardino segreto). Francesco Boromini zde vytvořil iluzionistické dílo Collonata – je to chodba s oblouky a sloupy na stranách, která se postupně snižuje a zužuje, a vytváří tak iluzi dlouhé chodby. Je však dlouhá jen pár metrů.

Galleria Spada
Kde: Piazza Capo di Ferro 13
Kdy: denně mimo úterý 8,30 – 19,30

Máte-li ještě stále chuť na další nášup umění, zastavte se v Muzeu města Říma (Museo di Roma). Najdete jej hned na jižním konci snad nejslavnějšího římského náměstí - Piazza Navona. Až se dostatečně pokocháte Berniniho kašnami a Borominiho kostelem S. Agnese in Agone, tak neváhejte a zajděte tam. Nebudete litovat.
5b45c5119e09eobrazek.jpg
Kromě stálé výstavy, která ukazuje artefakty a umělecká díla Říma od antiky po současnost, pořádá muzeum také krátkodobé výstavy. V současné době do konce srpna probíhá výstava děl Canaletta, slavného benátského mistra vedut. Navíc z výstavních prostor je skvělý výhled na Piazza Navona.

Museo di Roma
Kde: Piazza Navona 2 nebo Piazza San Pantaleo 10
Kdy: denně mimo pondělí 10,00 – 19,00

Řím platil odjakživa také za kolébku umění a v průběhu staletí jako magnet přitahoval všemožné umělce, literáty, učence i filozofy. Věděl to už francouzský král Ludvík XIV., a proto zde založil Francouzskou akademii ke vzdělávání malířů v Římě. Římská cena – tedy tří až pětileté stipendium pro nadané studenty malířství, sochařství a architektury se udělovala až do roku 1968. Dostat ji znamenalo pro laureáta velkou výzvu.
5b45c53858d1fobrazek.jpg
Akademie nyní sídlí ve Ville Medici nacházející se nedaleko slavných Španělských schodů. Během roku uspořádá několik krátkodobých výstav s různým zaměřením. Už i samotná vila patřící kdysi toskánskému vévodovi stojí za návštěvu. Je skvělou ukázkou italské renesance. Interiéry jsou vyzdobeny freskami malíře Jacopa Zucchiho.

Villa  Medici
Kde: Viale Trinita dei Monti 1
Kdy: denně mimo pondělí 10,00-18,00 , s průvodcem každou hodinu

V současné době Akademie umožňuje ročně patnácti zájemcům krátkodobé pobyty – od jednoho týdne až po jeden měsíc – za symbolický poplatek k uskutečnění svých projektů.  Nabízí ubytování a použití ateliérů k tvorbě.

Foto: Jiří Lády, s laskavým svolením galerií
 
Na našem webu jste si mohli také přečíst:

Uložit

Uložit