Zajímavý příspěvek poslala i čtenářka Rikina. Původně jsem myslela, že její názor bude silně opoziční, ale není. Byť upřednostňuje jiný literární žánr, uznává i ten „boženskovský“ :)

Nebudu psát nic o životě a díle Boženy Němcové - to všichni známe ze školy.  A nebudu psát ani o osobnosti, ba ani o tom, zda byla feministka, čili nic, byly by to jenom spekulace. Myslím si - spíš jen odhaduji - že to musela být velmi silná a odvážná paní, se kterou se život moc nemazlil, a psaní jí bylo spíš únikem od reality...

Mám v knihovně pár knížek, kterých si cením jako rodinného stříbra, a jednou z nich jsou Pohádky Boženy Němcové. Tak trošku starší vydání, mnohé pamatuje. Babička z nich četla mému otci, když byl malým chlapcem, moje matka z nich četla mé sestře a mně, a já o hodně let později zase mým synům. Tenkrát vycházely knihy v podobě, na které si někdo dával záležet, a tak pohádky mají i po těch letech stále pevnou koženou vazbu se zlatými písmeny, drží docela pohromadě, a půvabné barevné ilustrace nepozbyly svého kouzla. Narychlo jsem vyfotila malou ukázku... Pro dnešní dobu už je sice čeština, jakou jsou pohádky napsány, tak trošku archaická, ale přesto srozumitelná a tak doufám, že možná jednoho dne budou další dětské ruce dychtivě obracet stránky, aby se malý čtenář dozvěděl, jak to dopadlo s princem, drakem či čerty. Dnes ještě nevím, komu tu knihu předám, ale snad se jí někdo přece jen časem ujme. 

fotojedna

fotodva

fototri

fotoctyri

Sama jsem ovšem čtenář milující sci-fi, fantasy a podobnou „pokleslou“ literaturu. Kupodivu i v této oblasti lze nalézti příběh o Boženě Němcové. Dosud jsem jej ale nečetla, proto mohu jen poskytnout odkaz na recenze pro případné zájemce:
http://www.sarden.cz/recenze-frantisek-novotny-prsten-od-vevodkyne-kroniky-karminovych-kamenu

http://www.fantasyplanet.cz/clanek/prsten-od-vevodkyne-novotny-frantisek

Samozřejmě jen pokud je možné to takto zveřejnit, aby to nebyla nevhodná reklama... Kniha vyšla už v roce 2011 a publicitu měla poměrně velkou, proto je klidně možné, že už ji mají přečtenu všichni kromě mne  :))  ale bylo by škoda se nezmínit, je to zas trošku jiný pohled na historii a literaturu.

čtenářka Rikina

Pozn. red: Text nebyl redakčně upraven

__________________

Rikino, děkuji za Váš příspěvek, včetně ukázky překrásných knižních ilustrací.
Co se týká odkazu na recenze, je to sice reklama, ale protože se to týká Boženy Němcové, zveřejňuji.)
Pěkný den i celý nadcházející víkend
Saša

Téma dnešního dne 20 ledna: Božena Němcová

 • Máte rády tuto spisovatelku?
 • Ztotožňujete se s jejími názory?
  (rovnoprávnost žen a mužů, stejný podíl na výchově dětí, svoboda myšlení, možnost volby ad.)
 • Četly jste v dětství její knihy?
 • Líbí se vám kniha Babička?
 • A co její nesmrtelné pohádky?
 • Myslíte, že dnešní děti čtou knihy Boženy Němcové?
 • Zastáváte názor, že Božena Němcová byla průkopnicí feminismu?
 • Myslíte, že by byla tato spisovatelka v dnešní době úspěšnou političkou?
 • Líbí se vám filmy natočené na základě jejích předloh?

Vše o spisovatelce Boženě Němcové a i o vašem vztahu k její literatuře pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

Jedna z pisatelek ode mě obdrží takový malinko zvláštní dárek – samozřejmě knižní ))
A to knihu autora E. A. Longena: Můj přítel Jaroslav Hašek

hasek

A u druhé si přihřeju polívčičku. Posílám knihu, která mi vyšla před necelým rokem. Je o zpěvačce Zorce Kohoutové a jejím tragickém dětství nebo třeba i vzpomínkách na Jana Wericha, Natašu Gollovou, Karla Valdaufa ad. Nevybouřené mládí Zorky Kohoutové.

zorka

Tak pište - pište a přidejte se společně se mnou do „klubu spisovatelek“ :)

Reklama