Otevřete ji a nebudete se od ní chtít odtrhnout. Alespoň to se stalo mně, když jsem začala číst knihu od Jolany Matějkové o Borisi Rösnerovi.

Autobiografické vzpomínky na život tohoto výjimečného člověka mě utvrdily v přesvědčení, že to musel být úžasný člověk. Velmi citlivý muž a milující manžel, pro kterého však byla práce středobodem všeho.

Boris Rösner vypráví o své mamince Jarmile Horské, díky níž se přiblížil k divadlu již jako malý kluk. Povolání herečky je oba nutilo se neustále stěhovat, ale i přes všechny peripetie toulavého zaměstnání se Boris nakonec rozhodl podat si přihlášku na DAMU.

Máte-li pocit, že vzhledem ke svým rolím to musel být člověk téměř bez citu, přečtěte si pasáž o tom, jak poznal svoji manželku Alici, nebo co prožíval, když umírala jeho maminka. Postupně se budete chtít dozvědět o něm víc.

Budete otáčet jednu stránku za druhou, abyste se dozvěděla, jak mu učitelka na DAMU Vlasta Fabiánová dala „francouzáka“, aby mu dokázala, jak se dá zahrát vášeň.

Boris Rösner se z oblastního divadla v Liberci dostal až do Prahy a trochu se bránil možnosti hrát v Národním divadle. Skromnost a možná i trochu nízké sebevědomí mu brání přijmout angažmá ve ,,zlaté kapličce". Nakonec do ní v roce 1987 odchází a od roku 1990 vyučuje na DAMU.

„Co chcete na DAMU učit,“ zeptala se ho Jiřina Jirásková. „Partnerské vztahy,“ odpověděl jí. Na škole se mu říkalo učitel sexuální výchovy a snažil se studenty přimět k tomu, aby s publikem dokázali koketovat a dali jim to, co chtějí. Vzpomíná na okamžik, kdy ve vinárně Hanu Ševčíkovou učil, jak někoho svést nebo jak donutil Petru Martincovou, aby mu v roli prostitutky rozepnula knoflíček a on jí sáhnul na prso.

Záleželo mu nejen na svých studentech, ale i na dceři Gabriele. Vyváděl, když zjistil, že si tajně podala přihlášku na DAMU stejně tak jako on před lety. Nakonec se na školu nedostala, ale on pochopil, že už dávno není malou holčičkou.

Boris Rösner se v knize nebojí hovořit o svých zdravotních potížích ani o strachu ze smrti. Vzpomíná na role, které v něm vyvolávají nějakou vzpomínku a také na lidi, kteří jej ovlivnili. Měl své zásady, které dodržoval. Kniha jen dokazuje, že to byl pan herec a mně je jen líto, že jeho hraní už mohu zhlédnout jenom ze záznamu.

Nakladatelství XYZ vydalo publikaci Boris Rösner v reedici a rozhodlo se tak uctít památku velkého českého herce, který zemřel 31. května tohoto roku ve věku 55 let. Veškerý výtěžek náležící nakladatelství bude poskytnut na konto organizace – Liga proti rakovině.   
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
SOUTĚŽ - SOUTĚŽ - SOUTĚŽ - SOUTĚŽ!

Odpovězte správně na otázku a zúčastněte se slosování o 5 knih o Borisi Rösnerovi z nakladatelství XYZ.

soutěžní otázka: Za jakou roli získal Boris Rösner v roce 2004 tři divadelní ocenění - Cenu Alfréda Radoka, Cenu Thálie i Cenu Divadelních novin?

Své odpovědi vkládejte ZDE.

Soutěž trvá do pondělí 10. července 2006.
------------------------------------------------------------------
Správná odpověď:
za roli Harpagona v inscenaci Moliérova Lakomce

Odpovědělo celkem 681 žen-in.

Knihu získává:

isis

Andýsek

grochalova

Karel37

krba

Blahopřejeme a přejeme příjemné čtení!

Reklama