Tato přezdívka se na ni skvěle hodila. Kromě krásy a inteligence dostala totiž do vínku i odvahu a odhodlání. K nepřátelům svým a své rodiny se dokázala chovat neobyčejně krutě. Ostatně měla to v krvi.

Kateřina Sforza se narodila v roce 1463 jako nelegitimní dcera Galeazza Marii Sforzy a jeho metresy Lucrezie Landriani. Ta byla manželkou vévodova důvěrného a bezmezně loajálního přítele Gian Piero Landriani. Nebyla to Sforzova jediná milenka, ten si prý liboval v mladých dívkách, obzvláště těch zcela nezkušených.

Otec Kateřinu nijak neskrýval, hrdě se k ní hlásil. Na milánském dvoře, kde byla u něj jako nemanželská netradičně vychovávána spolu se čtyřmi legitimními dětmi, se jí dostalo nejen výtečného klasického vzdělání. Otec ji dokonce naučil používat zbraně a zasvěcoval ji do vojenského umění, jako by byla chlapec. Odmalička se taky s tatínkem účastnila lovů.  

Kateřina SforzaUž v deseti letech jí vybral ženicha – papežova synovce Girolama Riara. Manželským životem začínají žít, když je Kateřině čtrnáct, v patnácti se stává poprvé matkou. Stěhují se do Říma. Tam Kateřina okamžitě okouzlí společnost, zatímco Girolamo se ukáže jako bezohledný nemrava libující si v penězích a moci.

Když zemřel papež, který jim byl nakloněn, nastane v Římě změna poměrů. Tehdy je napaden a zničen palác, v něm Kateřina přebývá. Ona je právě v sedmém měsíci těhotenství, ale neohroženě sedne na koně a jede k Andělskému hradu, kde bojuje v čele vojska svého muže proti povstalcům celých dvanáct dní.

Tehdy získává manžel města Forli a Imolu, kam se spolu stěhují. Díky nepopulárním opatřením a zvyšováním daní je ve Forli Girolamo nenáviděn a jednoho dne zavražděn. S manželovými vrahy se Kateřina krutě vypořádala. Pak se dostává do války s rodem Orsini. Ti zajmou její děti a chtějí, aby kapitulovala a Forli jim vydala pod pohrůžkou zabití jejích dětí. Tehdy prý padla legendární slova, že je mohou klidně pověsit, že si udělá další děti!

Forli nevydala a zanedlouho ji přišli na pomoc žoldnéři z Milána. Jako regentka se stává skutečnou vládkyní ve Forli, velmi schopnou a oblíbenou. Získává respekt, mění daňový systém a dokonce vede výcvik vojska. Pak se podruhé vdává, ale i druhý manžel je zavražděn. Tehdy se prý Kateřina pomstila ještě krutěji, a ztratila tak přízeň svého lidu. Přežila i třetího manžela Giovanni di Medici, kterého prý velice milovala. Ten zemřel relativně přirozeně, když onemocněl neznámou chorobou.

Kateřina ubránila Forli před benátskou armádou, která postupovala k Florencii. Pak se do války v Itálii zapojila i Francie spolu s papežem Alexandrem Borgiou. Jeho syn Cesare zaútočil na Kateřinina panství. Imola padla, ale ve Forli došlo k tvrdým bojům. Dlouho se Kateřina úspěšně bránila a způsobovala nepříteli těžké ztráty. Pro svého bojovného a nezlomného ducha byla obdivována v celé Itálii. 

V lednu 1500 se uskutečnila poslední bitva, byla krátká a krvavá. Kateřina statečně bojovala se zbraní v ruce v čele svých mužů s přesilou nepřítele. Nakonec však byla poražena. Stala se osobní zajatkyní Cesara Borgii, který ji odvezl do Říma. Tam prý byla celý rok mučena a opakovaně znásilňována. Po propuštění na nátlak Francouzů, kteří ženy v zajetí obvykle nedrželi, měla už podlomené zdraví a po prožitých hrůzách úplně bílé vlasy. V sedmatřiceti letech!

S. BoticelliTehdy see odebrala do Florencie, kde žila v ústraní se svými dětmi (měla jich celkem ze tří manželství osm), daleko od politiky a válčení. La Prima Donna D’Italia, jak ji také nazývali, umírá na zápal plic v roce 1509.

Historička Magdalena Soest vyslovila před několika lety odvážnou tezi, která asi patří do říše pohádek, že Leonardova Mona Lisa je portrétem Kateřiny Sforza. Jisté ale je, že ji maloval Sandro Boticelli. Zvěčnil ji jako jednu ze tří grácií na svém obraze Primavera a na jiném obraze jako Minervu, bohyni moudrosti, umění, obchodu a obrany…
Foto: Wikipedie

 

Na našem webu jste si mohli přečíst i o těchto zajímavých ženách:

Uložit

Uložit

Reklama