Nastal podzim a z balkonů a teras pomalu mizí barevná květinová výzdoba a pokojové květiny se stěhují do teplejších míst. Ani v tomto období by se tedy neměla péče o rostliny zanedbávat.

Co je tedy v říjnu potřeba učinit?

Balkon a terasa
Nastal čas pro výměnu rostlin v truhlících. Letničky mají už odslouženo, a tak je můžete vystřídat pestrobarevnými podzimními rostlinami, jako jsou břečťan, zběhovec, bergénie, listopadky, vřesovec, rozchodníkovec či brambořík.

V říjnu se již mohou vyskytovat noční mrazíky. Pokud předpověď počasí hlásí nižší stupně, zakryjte na noc truhlíky s květinami silnější vrstvou novin a pečlivě je upevněte. Rostliny déle vydrží. Výjimkou jsou však muškáty. Ty byste měli přenést dovnitř dříve, než uhodí první mrazíky.

Bylinky, jako je šalvěj, rozmarýn a tymián, už nezastřihujte. Květináče zabalte do bublinkové fólie a nechte je přezimovat na chráněném místě. Zemina nesmí vyschnout.

Zakrslé dřeviny už nehnojte. Zalévat můžete dle potřeby.

Nádobové rostliny po přenesení do zimního pokoje vyžadují minimum péče. Předtím však odstraňte případně zvadlé listy. Mírně přihnojujte a v místnosti často větrejte.

Byt
Při prvních nočních mrazících byste měli pokojové rostliny přenést do tepla na svá obvyklá místa. Je však třeba je důkladně zkontrolovat: Odstranit odkvetlé květy, očistit je a podívat se, zda nejsou napadeny škůdci.

Se zahájením topné sezóny je důležité dodávat rostlinám každodenní přísun svěžího vzduchu. Průvan však některým rostlinám, jako je diefenbachie, užovník, vánoční hvězda nebo orchidej, vadí.

Rostliny nezalévejte do středu, ale spíše do podmisek, protože hlízy omočené vodou, by mohly zahnívat. Také se vyvarujte přemokřené zeminy.

Kamélie, které byly přes léto venku, nestěhujte zpátky do teplého prostředí, nýbrž do chladného a světlého, jinak poupata a listy opadají.

Ačkoli už je podzim a teplejší dny a slunečná obloha už nás tak často asi bohužel nečeká, nemusíte zoufat. Hezky si můžete udělat i v tomto měsíci. Záleží jen na vás, jak si balkon zkrášlíte

_______________________________________________________________

Některé dřívější články o pokojových rostlinách:
Zelené uklízečky
Rostliny pro domácí pohodu
Hrnkové květiny
Nemocné pokojové rostliny

   
Reklama