garden

Určitě jste se už na zimu patřičně vyzbrojila. Ale nejste jediná, kdo se na několik chladných měsíců potřebuje řádně připravit. Myslete i na své květiny. Na těch umělých alespoň utřete prach v rámci předvánočního úklidu a živé flóře věnujte péči o něco větší.

Podzim dýchá studeným vlhkým větrem na listy stromů a rozehrává opus na teplé barvy, i když jsou rána již chladná a mlhavá. I naše zahrada se začíná připravovat k ulehnutí k zimnímu spánku. Co je v ní třeba proto udělat, aby bezstarostně usnula v příjemných, čistých a voňavých peřinách prvních sněhů?

Růže: Královny mezi květinami stále ještě kvetou. Odstraníme rozkvetlá poupata růží. Díky tomu se rostliny nebudou vysilovat, a pokud jim ještě poslední hřejivé paprsky slunce a teplé počasí dodají sílu, ještě nasadí k posledním květům. Na zemi opadané lístky okvětí pečlivě vysbíráme a spálíme nebo vyhodíme. Tím předejdeme útokům hub a různých škůdců příští rok, poněvadž listí růží jim je útulným příbytkem. Pokud se těšíme z růží pnoucích, nyní je ten pravý čas upravit jim frizúru nůžkami.

Stromy a keře, bobuloviny a živé ploty: Pokud se chceme v příštích letech těšit z ovoce stromů, vysazujeme je právě teď, když už nemají listí. Z těch ovocnáčů, kteří jsou již zabydlení, odstřiháme suché větve. Také vysazujeme další dřeviny, konifery, ostatní stálezelené listnaté stromy, vřes (i s balem smočeným vodou), který v tuto dobu nádherně kvete, či rododendron.

Rostlinky pro živý plot pečlivě vybereme podle místa a budoucí úlohy plotu. Evergreenem je zimostráz (roste pomalu, nevyžaduje tolik naší pozornosti a je odolný proti mrazu). Vysadíme ho však raději do polostínu, na slunci jeho listy mohou zhnědnout. Túje zerav či brabant jsou také velmi oblíbené. Dalšími jsou tis, buk, habr, zimolez či dřišťál. (Stěna z něho se nejen nádherně barví do ruda, ale je i neprostupná díky trnům. Již na podzim však některé druhy svůj šat shazují.) Tyto rostliny skvěle při správném zastřihávání drží tvar, jsou husté a mohou tvořit vysoké vzrůsty.

Pokud smýšlíte o volnějším uspořádání, správnou volbou může být levandule, hlohyně, tamaryšek, kdoulovec nebo cesmína, vánoční ozdoba slavnostních stolů s listy mírně pichlavými. Rychle roste leylanďák (cypřišek Leylandův), za jeden rok tento čahoun povyroste i o jeden metr. Právě proto mu ale věnujeme více pozornosti a ostřím nůžek ho vychováme k obrazu svému. Volnější ploty však také průklestem udržujeme v kondici, aby neztratily svou krásu.

Skalničky: Pokud vám v hlavě pučí nápad na založení skalky, nyní můžete svou fantazii naplno projevit a vrhnout se do realizace. Říjen je totiž ideálním časem.

Letničky: Zdravými rostlinami můžeme obohatit kompost, nemocné spálíme ohněm i s nemocemi. Plody rostlinek ukrývají semínka, která zasejeme příští rok.

Některé trvalky a dvouletky stále kvetou. Když nezapomeneme odstraňovat odkvetlé květy, budou kvést až do prvních mrazíků. Aby i příští rok zahrada na podzim kvetla, můžeme doplnit volná místa rohoblizníkem, zběhovcem nebo funkií či heucherou. Skvěle se budou vyjímat mezi okrasnými trávami.

garden

Cibuloviny: Narcisy a tulipány, ty jsou v jaře květů pány. V případě tulipánů pak i po celý rok, pokud správně namícháme různé druhy. Jejich květy jsou výrazné a krásně jemně voní. Pro jejich výsadbu nyní bije za pět minut dvanáct. Doplnit je můžeme čistými liliemi. Naopak ze země vyjmeme mečíky a jiřinky. Zbavíme je zbytků půdy, necháme proschnout a uložíme ke spánku do chladnější místnosti.

Česnek: Náš všelék domácí nyní vysázíme. Sázíme jen zdravé stroužky, které jsme ošetřili sulkou proti škůdcům a plísním. Zkuste se pozeptat po okolí, po sousedech. Často sází právě „ten svůj“ česnek, děděný často stejně úzkostlivě jako míšeňský porcelán nebo stříbrné příbory. Jistě se vám podaří trochu rodinného stříbra rozmnožit i na vašem záhoně.

Bylinky: Na žádné zahradě by neměly chybět bylinky na různé neduhy nebo jen pro potěchu naší chuti a těla. Říjen je měsícem pro petržel a kerblík. Těšit se z nich pak budeme celou zimu. Pro ostatní bylinky je říjen tou poslední dobou stěhování do truhlíků, pokud chceme, aby narašily brzy zjara. Ty bylinky, které ponecháme v zahradě, nyní naposledy prostříháme.

Trávník: Aby nás zelený koberec těšil a byl zdravý i v příštím roce, naposledy ho posekáme na vyšší stupeň (popřípadě chemicky ošetříme proti zimním plísním) a zahnojíme kompostem. Skvěle se na to hodí větší síto, aby vrstva byla rovnoměrná. Dbáme na úklid spadaného listí, aby se trávník nedusil a nehnil. Už jste zkusili oživit svůj běhoun květinou? Můžete zkusit pár narcisků a jiných cibulovin jen tak zapíchat pod trávník.

Co dál?

  • Na podzim, je-li to třeba, zaléváme na zahradě pokud možno dopoledne.
  • Abychom si ušetřili práci příští rok, vezmeme plevel útokem. Nestačí se vysemenit a znepříjemnit naší zahradě první jarní nádechy.
  • Listy spadané za vlhkého podzimu radši shrabeme, spálíme nebo vyhodíme. Pokud je zkompostujete, dávejte pozor, listy ořechu rozhodně do kompostu nepatří stejně jako ovoce a zelenina či jiné nemocné nebo napadené listy.
  • Suché větve můžeme podrtit a doplnit jimi paty stromů. Jejich kmeny nezapomeneme ochránit před okusem.
  • Svážeme okrasné trávy tak, aby se do jejich srdcí nedostala voda a předešli jsme zahnívání.
  • Koupíme netkanou textilii na ochranu choulostivějších rostlin. Tu je třeba vytvořit po prvních mrazících. Dřeviny můžete také obalit slámou či rákosem a ke kmeni dosypte mulčovací kůru. Jehličnany můžete před zimou ochránit svázáním větviček, při silných mrazech přes ně přetáhněte pytel.
  • Dříve, než napadne sníh, přikryjte trvalky a citlivější květiny chvojím.
  • Křehké květiny potřebují závětří. Vyrobte jim ho nebo je přesaďte k plotu či do nádob, které můžete za větrného počasí přenést domů.
  • Letní květiny se rády schovají do chladného prostředí s omezenou zálivkou.

Tip pro snazší práci

garden

Vyzkoušejte k práci na zahradě některé druhy nářadí, které jsou navrženy speciálně pro nás ženy. Dřevěné rukojeti už vystřídaly měkčí rukojeti potažené pryží, ergonomicky tvarované, které snižují vznik mozolů a puchýřů na minimum. Kovovému, a dokonce i dřevěnému zahrádkářskému nářadí už téměř odzvonilo. Nahrazuje jej plast a jiné odlehčené materiály. Teleskopické násady ušetří naše záda, a abyste při péči o své dřeviny příliš nenamáhala lokty a ruce, jsou už trhu nástroje vybavené takovou technologií, která podle rozevření kleští pozná, o jak tlustou větev jde, a přizpůsobí tomu svůj mechanismus, čímž zabrání nadměrnému namáhání. Takové nástroje vyrábí například firmy Fiskars, která má v nabídce zahradní rýč pro muže a ženy zvlášť. Praktické vychytávky vyrábí i firma Gardena.

Čtěte také: Usnadněte si práci na zahradě

Máte zahrádku? A už jste ji připravila na zimu?