Verdiho slavná opera o krutém údělu shrbeného šaška Rigoletta se opět vrací na prkna Janáčkovy opery. Jste-li fanoušky úžasného pestrého světa opery, vřele doporučuji udělat si výlet do brněnské opery. Příběh odehrávající se převážně na dvoře vévody z Mantovy by mohl bez problému konkurovat hororu. Celý tragický příběh začíná plesem, který vévoda pořádá na svém panství. Zde svádí hraběnku Ceprano i navzdory hněvu a žárlivosti jejího manžela. Rigoletto, vévodův šašek, se hraběti Cepranovi vysmívá, stejně jako ostatním dvoranům a nedává si pozor na jazyk. Na ples však vtrhne zklíčený hrabě Monterone a stěžuje si, že vévoda zneuctil jeho dceru. Rigoletto se mu vysmívá a Monterone ho v přívalu hněvu prokleje.

Ples končí a Rigoletto se vrací domů za svojí dcerou. Poslušnou, nevinnou a milující Gildou. Tu schovává před okolním světem a snaží se ji chránit před dvorem a vévodou. Tají jí své povolání a nechává ji hlídat jeptiškou. Neví však, že Gilda v kostele potkala neznámého muže, který se jí představil jako student, a který jí naprosto učaroval. Naneštěstí se nejedná o chudého studenta, ale o zhýralého vévodu, který si tak vybral svoji novou oběť.


Mezitím rozzuření dvořané touží po pomstě za Rigolettovy jedovaté řeči a posměšky. Sledují ho a unesou Gildu v domnění, že se jedná o jeho milenku. Donesou ji na dvůr vévody, a ten ji zneuctí. Rigoletto za tento hanebný čin slibuje krvavou pomstu. Zavede Gildu do
Sparafucilleho hospody, kde Gilda na vlastní oči vidí, jak její milovaný vévoda koketuje se sestrou hospodského. Rigoletto zaplatí Sparafucillemu, aby vévodu zabil a tělo mu pak v noci předal. Hospodu i les halí hluboká tma a začíná bouřka. Celá atmosféra oné osudné noci jako by předpovídala blížící se pohromu. Sparafucilleho sestra je naprosto okouzlena vévodou a přemluví svého bratra, aby místo vévody zabil někoho jiného. Sparafucill tak slíbí, že pokud někdo v noci zavítá do jeho hospody, zabije jej místo vévody. Stále zamilovaná Gilda zpečetí svůj osud a vejde v přestrojení do hospody, a obětuje tak svůj život vévodovi. Sparafucill předá mrtvé tělo zabalené v pytli Rigolettovi, ten však nakonec pytel otevře a s hrůzou zjistí, jaké strašlivé zrady se mu dostalo. Umírající Gilda mu řekne, jak se obětovala, a nakonec zemře v otcově náruči. Rigoletto si vzpomene na Monteroneovu kletbu a naprosto zlomený propadá výčitkám svědomí.

Poslední, třetí dějství této úžasné opery se tedy odehrává tak trochu ve stylu Alfreda Hitchcocka, ale rozhodně to nemění nic na Verdiho umění. Krásné melodie a tajemno, jež se nesou celou operou, vykreslují do dokonalosti poutavý příběh, na který jen tak nezapomenete.

 

Překvapení se mi dostalo ze strany Janáčkovy opery, kdy jsem vzhledem k malým nákladům očekávala poněkud ošizené kulisy a herecké obsazení. S potěšením ale musím konstatovat, že režijně se Rigoletto vskutku vydařil. Děj zahalený do nádherných melodií se vám vryje hluboko do srdce a zanechá ve vás dojem ještě dlouho po skončení představení. Herecké a především pěvecké výkony očarují diváka a vtáhnou ho do děje. 

  

Verdi si pro své mistrovské dílo vybral jako předlohu hru Victora Huga Král se baví. V podání uměleckého souboru Janáčkovy opery tak ožívá tragický příběh o otcovské lásce, nepřízni osudu a možná až příliš velké oběti. Nepropásněte jej!!!  

 

Dirigent: Jaroslav Kyzlink

Režie: Andreas Geier

Výtvarník scény: Martin Warth

Výtvarník kostýmů: Martin Warth

Sbormistr: Pavel Koňárek

 

Duca di Mantova  Ivan Choupenitch, Michal Lehotský, Ki Sun Kim

Rigoletto              Vladimír Chmelo, Pavel Kamas, Ivan Kusnjer

Gilda                    Agnieszka Bochenek-Osiecka, Natalia Voronkina, Simona Houda-Šaturová

Maddalena          Jana Štefáčková, Stanislava Jirků

Sparafucill           Yevhen Shokalo, Ladislav Mlejnek, Jiří Klecker

Marullo                Jakub Tolaš, Andrej Beneš

Ceprano              Aleš Šťáva, Jan Hladík

Ceprana              Magda Kloboučková, Hana Procházková

Monterone          Jurij Gorbunov, Richard Novák

Borsa                  Zoltán Korda, Jaromír Novotný

Giovanna           Jana Iskrová, Adriana Hlavsová

Nejbližší představení: 16. 10. 2007, 19.00–21.20

Rezervace: 542 158 183-4 

Reklama