Představte si, že nasednete do auta a vyrazíte do práce, na výlet či jen tak na nákup. Na silnici vás najednou chce někdo zastavit.

Už ve chvíli, kdy zaregistrujete mávajícího člověka a poblíž policejní automobil, zděsíte se a přemýšlíte, co jste provedla. Zkontrolujete si bezpečnostní pás a snažíte se zahnat nervozitu, abyste ještě v poslední chvíli něco nepokazila.

 

Stáhnete okénko, nervózně pozdravíte a jste připravena na všechno. Opravdu na všechno? I na to, že jste právě vyhrála 50 000 korun a natáčí vás kamery televize Nova?

                             

Ano, není to vtip. Pouze projekt Antipokuty společnosti Sazka, která letos slaví 50. výročí a rozhodla se odměnit ty, kteří v obci dodržují rychlost 50 km/h. Od 10. dubna 2006 vyráží každý týden na jiné místo republiky a je možné, že zastaví i vás. Do 2. července 2006, kdy akce končí, si proto dávejte na silnici pozor.

 

Půlmilionová sázenka

 

Za přítomnosti notářů se každý týden losuje den, místo a čas jednotlivého kola. Štáb na silnici je v době od 6 do 18 hodin a v danou chvíli, kdy zastaví šťastného řidiče, který splňuje padesátikilometrovou rychlost a nevykazuje žádné známky nezpůsobilosti k provozu, získává 50 000 korun.

 

Ale je možnost získat ještě větší výhru, a to celý půl milionu korun. K tomu je však potřeba opravdu velké štěstí. Je totiž nutné, aby on nebo kterýkoli jiný člen posádky měl při sobě potvrzení o sázce u společnosti Sazky na den, kdy jej štáb „odchytí“.

                                 

Největší nárůst nehod v obci

 

Za překročení rychlosti podle zákona o přestupcích může řidič dostat pokutu v blokovém řízení až do 2 000 korun, ve správním řízení až do 3 000 korun a trest zákazu činnosti až na 6 měsíců, pokud se v období dvanácti po sobě následujících kalendářních měsíců dopustí těchto přestupků více než dvakrát.


Zdá se vám, že postihy jsou dostatečně varující? Nejsou. Stačilo se podívat na stránky Ministerstva vnitra ČR, abych se dozvěděla, že v loňském roce byl zaznamenán největší nárůst nehod, které se staly v obci od roku 1990, a to o 4,1 %. Jen za období od ledna do března roku 2006 bylo nepřiměřenou rychlostí způsobeno celkem 11 021 nehod.   

 

Nevím, ale možná by pomohlo, pokud by se výše pokut za nepřiměřenou rychlost zvýšila. Co jiného může být pro lidi varující ve chvíli, kdy je nepřesvědčí nebezpečí, že ohrozí zdraví nejen svoje, ale i svých spolujezdců…

 

Anebo máte nějaký tip, jak přimět řidiče, aby „ubrali nohu z plynu“?        

Pomůže k tomu projekt Antipokuty? Proč by se vám hodilo 50 000 korun?

 

Reklama