queen.jpg
Foto: Profimedia

Návrhář Richard Quinn věnoval svou kolekci jaro/léto 2023 královně Alžbětě II., která se ho dotkla mimo jiné svou grácií a laskavostí, jak sám říká. Stejně tak i pro nejnovější kolekci podzim/zima 2024 představenou na londýnském týdnu módy prý čerpal inspiraci od zesnulé panovnice a dalších členů královské rodiny.

V poznámkách z přehlídky bylo napsáno: „Bez zájmu o humbuk, oblečení existuje proto, abychom si ho vážili a předávali ho v budoucnu z matky na dceru." Od vnitřních struktur až po vnější detaily se tyto kousky zaměřují na tvar, objem a řemeslné zpracování uznávající umění módního návrhářství. Některé modely vyšly v bílé a černé verzi – obě stejně úchvatné jako každá jiná – včetně midi šatů se sukní ve tavru A. V kolekci také vynikaly šifonové oděvy s květinovým motivem  –  od černé rozevláté kombinézy s květinovým motivem s vysokým výstřihem a černým dramatickým peřím až po oversized maxi šaty taktéž lemované peřím.

Na módním mole byly k vidění také svatební šaty inspirované vintage stylem, které zvýrazňovaly křivky ženské postavy a navozovaly pocit elegance vyšší společnosti. Jedny z šatů slonovinové barvy s křišťálově zdobeným živůtkem a plnou sukní jako by čerpaly inspiraci přímo z proslulých taftových šatů královny Alžběty Peau De Soie. Šaty navrhl Sir Norman Hartnell a královna je měla na sobě například na premiéře filmu Lawrence z Arábie v roce 1962. Později upravený model na své svatbě oblékla princezna Beatrice.

FotoJetf-5-.jpg
Foto: Profimedia

Nařasené krajkové šaty ze slonové kosti zase připomínaly róbu, jakou měla Alžběta na společné fotografii s premiéry a vysokými ministry, kteří se účastnili ekonomické konference Commonwealthu v Buckinghamském paláci v roce 1952. Nechyběly ani operní rukavičky, které byly součástí mnoha modelů z této kolekce.

FotxvcoJet.jpg
Foto: Profimedia

Jedny černé plesové šaty zase mohly připomínat design šatů, které na sobě měla panovnice při setkání s Marilyn Monroe v roce 1956 na Královském filmovém představení Bitva u La Plata v Empire Theatre na Leicester Square.

FotoJetdfg-1-.jpg
Foto: Profimedia

Modelky předvedly úchvatné kousky za doprovodu smyčcového kvarteta a klavíristy, což skvěle doladilo harmonickou atmosféru.

Spojení Richarda Quinna s královnou Alžbětou sahá až do roku 2018, kdy se zúčastnila jedné z jeho přehlídek a následně mu předala inaugurační Cenu královny Alžběty II. za britský design.

Zdroje: VOA, Independent