Richard Krajčo se v příštích dnech objeví v nečekané roli jako feťák a bezdomovec. Je to však jen jeho charitativní příspěvek pro Sdružení Linka bezpečí (SLB). Richard Krajčo je patronem tohoto projektu. Sdružení Linka bezpečí uvádí novou vizuální kampaň a Krajčo je její hlavní „atrakcí“. Autorem nové kampaně je reklamní společnost DDB, již tradiční tvůrce propagačních materiálů Linky bezpečí.

Kampaň proběhne na celém území České republiky od května, respektive června tohoto roku. Její rozsah je zatím limitován možností získat outdoorové plochy, protože je v plném proudu kampaň pro volby do Poslanecké sněmovny. Měla by běžet až do konce roku 2006. Počítá se i s možným přesahem do počátku roku 2007. Plakáty s Krajčovými fotkami budou distribuovány postupně během celého roku. Vizuály by se měly uplatnit i v tištěných médiích, zejména v časopisech pro teenagery.

 

To je totiž hlavním cílem kampaně. Oslovit děti a teenagery, aby se nebáli a zavolali na Linku bezpečí o pomoc. Důležitým motivem pro oslovení Richarda Krajča bylo, že jeho osoba je u teenagerů oblíbená a pomůže je tak více zaujmout. Krajčo je na fotografiích Jiřího Turka zachycen jako „lidská troska“ , která se z dítěte může stát, když nebude své problémy řešit včas. Na fotografiích je nápis Vyber si svoji budoucnost.

 

„Doufáme, že kampaň bude natolik výrazná, aby přispěla k zamyšlení se mladých lidí nad budoucím směřováním jejich životní cesty a v případě potíží a problémů jim nabídne možnost kontaktovat Linku bezpečí,“ řekl ředitel SLB Tomáš Květák.

 

Na otázku, zda ho něco limitovalo v rozhodování o tom, jestli se kampaně zúčastní, Richard Krajčo odpověděl: „Nejdřív jsem měl trochu strach, protože lidé mají tendenci ztotožňovat mě s postavou, kterou hraju. Například když hraju Richarda III., tak o mně bulvár napíše, že jsem brutální a despotický i v normálním životě. Měl jsem strach, že mě lidé spojí s fotkou narkomana a hned ze mě bude feťák. Pak jsem si řekl, no co, horší pověst už mít nemůžu.“

 

Zajímavostí je, že focení pro kampaň trvalo jen 5 hodin. A fotky se povedly. Posuďte samy.

 

Poslání a cíle Sdružení Linky bezpečí                                                                                                   

 

Sdružení Linka bezpečí bylo založeno 13. 4. 2004, za účelem pomoci dětem, mladým lidem, ale i jejich rodičům, příbuzným či kamarádům, v obtížných životních situacích, při jejich každodenních starostech a problémech.  Provozuje tyto projekty:

Linka bezpečí 800 155 555                 

 

Linka bezpečí je určená dětem do 18 let. Je dostupná zdarma z celé republiky, z pevné i mobilní sítě. K dispozici je 24 hodin denně. „Bohužel se často stávalo, že někteří volání na Linku bezpečí zneužívali, zejména v odpoledních hodinách, a ti skutečně potřební se k nám pak nemohli dovolat. Dovolali se až na 7. nebo 8. zavolání. A někteří to vzdali. Tohle zneužívání naší služby snižuje možnost dovolání pro ty, kteří pomoc skutečně potřebují,“ řekl ředitel Sdružení Linky bezpečí Tomáš Květák. Proto Linka bezpečí musela přistoupit k radikálnímu kroku a telefonům, které opakovaně linku zneužívaly, zablokovat dočasně přístup.

V loňském roce na Lince bezpečí zazvonil telefon šest set tisíckrát.

 

Problémy, které se řeší na Lince bezpečí, jsou následujícího charakteru:

 

dle skupin

celkem

%

kluci

holky

pohlaví
neurčeno

Rodinné vztahy

12 581

24 %

24 %

74 %

2 %

Problémy s láskou, partnerstvím

12 020

23 %

15 %

83 %

2 %

Problémy sexuálního zrání a soužití

2 481

5 %

20 %

79 %

1 %

Vrstevnické vztahy

8 691

16 %

17 %

82 %

1 %

Šikana, etnické a rasové problémy

1 529

3 %

46 %

52 %

2 %

Školní problémy

4 955

9 %

27 %

72 %

1 %

Syndrom týraného a zneužívaného dítěte

2 580

5 %

29 %

68 %

3 %

Závislosti

1 430

3 %

42 %

56 %

2 %

Osobnostní a zdravotní problémy

3 608

7 %

21 %

77%

2 %

Ostatní témata

2 560

5 %

24%

74 %

2 %

Nekategorizováno

231

1 %

32 %

63 %

5 %

CELKEM

52 666

100 %

22 %

76 %

2 %

 

Linka vzkaz domů 800 111 113


Linka vzkaz domů je určena dětem na útěku, které chtějí kontaktovat svoji rodinu. Hlavním úkolem této linky je předávání vzkazů rodičům od dětí, které se nechtějí vrátit domů, ale zanechat vzkaz, že jsou v pořádku. Pokud se dítě za žádnou cenu nechce vrátit domů, může mu Linka vzkaz domů zprostředkovat umístění v azylovém domě, v krizovém centru či jiném obdobném zařízení. Na linku se také mohou obrátit rodiče a příbuzní dětí, které utekly z domova, a nechat jim vzkaz, že se mohou bez obav vrátit domů. Není však dostupná z mobilních telefonů, jen z pevné sítě, a to denně mezi osmou  a dvaadvacátou  hodinou. V loňském roce bylo přijato 8 822 telefonátů. Linka přijala 131 vzkazů, a to převážně od dětí pro rodiče.


Rodičovská linka 283 852 222

 

Rodičovská linka je určena dospělým, kteří se chtějí poradit ve věci výchovy svých dětí. K dispozice je v pondělí mezi 13. a 16. hodinou a ve středu od 16 do 19 hodin. Mimořádné provozní hodiny jsou ve dnech vysvědčení, kdy je o tuto službu největší zájem. Nejčastěji řešenou problematikou v loňském roce byl syndrom týraného a zneužívaného dítěte, takovou problematiku pracovníci linky řešili v 31 % případů. Problémy v rodinných vztazích tvořily 27 % telefonátů.


Internetová linka lb@linkabezpeci.cz

 

Internetová linka bezpečí je pro hluchoněmé děti nebo děti s vadou řeči. A také pro ty, kterým je blíže komunikace přes Internet než telefonem, a pro české děti v zahraničí. V roce 2005 Internetová linka bezpečí zaznamenala 372 e-mailových kontaktů.

 

 

Jak se vám líbí připravovaná kampaň Sdružení Linky bezpečí? Využily byste jejích služeb v případě potřeby? 

Reklama