Žít v problematické rodině poznamená celý zbytek života. Dětem, které v takovém prostředí žijí a už si neví rady, je třeba poradit, pomoci. To si myslí i zpěvák, herec a moderátor Richard Krajčo.

„Já měl dětství v pořádku, ale řada mých kamarádů bohužel ne,“ zavzpomínal včera Krajčo. To je možná jeden z důvodů, proč si jeho kapela Kryštof vybrala právě kampaň sdružení Linka bezpečí. Její plakáty a billboardy jste už mohli vidět v ulicích či u silnic.

„Ročně jsme vyzýváni odhaduji ke stovce charitativních aktivit. A těch se bohužel nemůžeme zúčastnit, protože to bychom se stali charitativní kapelou. Nakonec bychom pořádali charitativní koncert na podporu nás samotných, abychom se uživili,“ řekl Krajčo a dodal: „Takže jsme si museli vybrat, a zvolili jsme proto právě tuto kampaň. Nakonec, všichni jsme nebo budeme rodiče.“

Krajčo včera uvedl jako patron kampaně Linky bezpečí její bilancování, kterého se již zhostili její pracovníci. Jak vůbec minulý rok na lince vypadal?

Loni přijali její pracovníci 258 843 telefonátů. To představuje denně průměrně 707 telefonátů dětí a dospívajících žádajících o pomoc.

Z hlediska tématických hovorů se na Lince bezpečí v loňském roce nejčastěji objevily rodinné vztahy (zhruba 22 %), dále problémy s láskou, partnerství (kolem 20 %). Následují vrstevnické vztahy a osobnostní a zdravotní témata.

Jak by mohl Richard Krajčo vypadat po neutěšeném dětství?

Bezdomovec, feťák a zoufalec

Narostla šikana a sex

Nárůst zaznamenala Linka bezpečí v hovorech, které se týkaly šikany, sexuálních témat, ale i sebevražedných tendencí a sebepoškozování.

Problematika tělesného týrání narostla v tématických hovorech dětí a dospívajících v roce 2008 o 1 %. V tématických hovorech Linky bezpečí narůstá rovněž syndrom týraného, zneužívaného a zanedbaného dítěte.

Loni byl také patrný nárůst hovorů, které se týkaly sebepoškozování, a to o 113 hovorů za rok. Vzrostla rovněž problematika sebevražedných tendencí o 0,5 %, což představuje nárůst o 170 hovorů za rok.

Nečastěji volají dívky mezi 12 a 15 lety
 
Na Linku bezpečí volají nejčastěji děti a dospívající ve věku od 12 do 15 let, častěji dívky (72,1 %) než chlapci (27,9 %).

Čísla a adresy k zapamatování

Linka bezpečí: 116 111 - Určena dětem a dospívajícím v těžkých životních situacích. Je to nonstop bezplatný provoz z pevné i mobilní sítě.

E-mailová poradna: pomoc@linkabezpeci.cz

Chat Linky bezpečí: chat.linkabezpeci.cz

Internet Helpline: www.internethelpline.cz

Linka vzkaz domů: 800 111 113, 724 727 777

Rodičovská linka: 840 111 234

www.linkabezpeci.cz

Zdá se vám, že děti v krizi mají větší šanci najít pomocnou ruku díky podobným aktivitám?