Tak jako každý rok i tentokrát pořádá poslední květnovou sobotu (letos 27.5.) odbor kultury ve spolupráci s keramickou dílnou KONKÁVA velké keramické trhy, kde se představí více než 120 hrnčířů z celých Čech i Moravy.
Sobotu vám zpestří nejen náměstí zaplněné stánky, ale i program připravený na celý den. V průběhu dne bude hrát živá folková muzika, je připraveno občerstvení, prohlídka historické kaple sv. Vojtěcha a můžete nahlédnout i do hrnčířské kuchyně. Minulý rok předváděli mistři hrnčíři točení olbřímích nádob. Letos budou některé výrobky naloženy do pece a na místě vypáleny speciální technikou technikou. Vrcholem odpoledne je dražba historické keramiky, objevují se tady kamenáče, pekáče, sádelňáky, drátované hrnce, bábovky, ale i keramické sošky.
Dražba je moje každoroční vášeň, a přestože pracuji s hlínou již sedmý rok
a říkám si, že opravdu ty velké hliněné nádoby nepotřebuju, skončím v první řadě a hádám se jako malá holka o tu nejotlučenější zadělávací mísu a popraskaný dvouucháč.
Pakliže budete chtít prožít příjemný den s keramikou, navštivte tuto sobotu
Kostelec nad Černými Lesy, z Prahy autobusem ze zastávky Želivského modrým autobusem č. 3 (jede v 8.30, 12.45 a 15.20) a odveze vás až za námi na náměstí. Věřím, že nebudete litovat, a těším se na shledanou i s mojí kostkovanou keramikou s veselými tulipány.
Ještě rada nakonec: Nadijte si řádně peněženky, to abyste nebyly smutné, až budete marně šilhat po hrnku který nutně potřebujete. A nezapomeňte zakoupit dražební katalog (asi 10,- Kč), abyste pak nelitovaly.
Terka Divišová