Na co vlastně půjdeme do kin

I když zatím není znám datum české premiéry, vypadá to, že by se k nám film měl dostat v listopadu. Podmanivý příběh lidem přiblíží to, na co už možná leckdo zapomněl. Strašný hladomor na Ukrajině, který zemi soužil ve třicátých letech minulého století, si vyžádal odhadem okolo 3,5 milionů obětí. Jiné zdroje však uvádí i 7 milionů. Za vše mohlo nařízení sovětské vlády, které bylo známé pod zákonem „ruský zákon pěti klásků“. Ten zakazoval jakýkoliv obchod v rolnických oblastech, zásobování vesnic a porušení se trestalo několika lety v gulagu.

Nebyl to však jediný hladomor, který Ukrajinu trápil. Další se dostavil v období po druhé světové válce, kdy byla země zdevastovaná operací Barbarossa. Už za dob druhé světové války se někteří Ukrajinci stali spojenci Nacistů, a to právě proto, že za úbytek potravin vinili právě Rusko. I když Rusko odmítá přiznat vinu, Ukrajina hladomor z let 1932–1933 oficiálně prohlásila za akt genocidy. Je to jeden střípek do skládačky, proč ani dnes nemá Ukrajina a Rusko dobré vztahy.

Opakování je důležité

Film reflektuje to, jak slepá může být společnost vůči ostatním státům a jak často bývají důležité příběhy z minulosti zapomínány. „Komunistické zločiny byly zapomenuty a odpuštěny. Jako by se rozplynuly. Moc málo se o nich mluví,“ říká se režisérka pro ČT24. Drsné okamžiky historie by se zkrátka měly neustále připomínat, aby se zabránilo jejich opakování. Lidé se musí učit z vlastních chyb, ale i tak bývají nepoučitelní.

Reklama