Slavný režisér Sydney Pollack, který v červenci oslavil sedmdesátiny, za svůj dlouhý profesionální život vytvořil už pěknou řádku filmů. Když si někde přečtete tituly jako Vzpomínky na Afriku, Tootsie, Elektrický jezdec nebo Tři dny kondora, před očima vám vyvstanou představitelé hlavních rolí těchto amerických filmů. Jsou to největší hvězdy filmového nebe – Robert Redford, Jane Fondová, Dustin Hoffman, Jessica Langeová, Meryl Streepová. Pollack má nesmírný cit pro herce. Sám studoval herectví v New Yorku, což adekvátně využíval jak sám ve svých filmech, tak i jeho kolegové z režisérské branže. V Tootsie hraje hereckého agenta neúspěšnému herci Dustinovi Hoffmanovi. Režisér Woody Allen ho obsadil do své komedie Manželé a manželky, Robert Altman do filmu Hráč a v crazykomedii Roberta Zemeckise Smrt jí sluší hrál po boku M. Streepové.

Veterán amerického filmu má za sebou několik nominací a na svém kontě několik cen akademie Oscar. První nominaci mu přineslo filmové drama z roku 1969 Koně se taky střílejí. V příběhu tanečního maratónu odehrávajícího se v době hospodářské krize zazářila herečka Jane Fondová. V osmdesátých letech natočil režisér velmi úspěšný romantický film podle vzpomínkové knihy spisovatelky Selmy Lagerlöfové Vzpomínky na Afriku. Film dostal při výročním oceňování sedm zlatých sošek, z toho jednu obdržel za režii Sydney Pollack.

K jeho nejpopulárnějším filmům patří slavná převleková komedie Tootsie. Vždy, když ji televize nasadí, se moc těším. Některé z komických situací i hlášek patří dnes už ke klasice. Dustin Hoffman, jako neúspěšný, komerci se vyhýbající autor a herec, v zoufalství přijme, coby převlečená herečka středních let, hlavní roli v maximálně sledovaném televizním seriálu. Jak moc musí bojovat s nástrahami ženství je předmětem skvělé komedie, která neztratila nic ze svého jiskření ani po desetiletích.

Když minulý rok přišel Sydney Pollack s projektem nového filmu The Interpreter (Tlumočnice) s rozpočtem 80 milionů dolarů (asi 2,1 miliardy korun) a Nicole Kidmanovou v hlavní roli za správci budovy OSN, aby mu dovolili v proslulém sídle spojených národů natáčet, dostal tradiční odmítavou odpověď. A tak se režisér rozhodl zkusit své štěstí v OSN podruhé. "Po roce se mi podařilo sjednat schůzku s Kofi Annanem," vypráví Pollack. "Byl jsem k němu upřímný a řekl mu, že to není reklama na OSN, že je to hollywoodský thriller, ale že v něm není nic, co by OSN uráželo, a že koneckonců příběh je obhajobou diplomacie vůči násilí, slov vůči zbraním."

Nicole Kidmanová hraje ve filmu tlumočnici OSN, která zaslechne, jak kdosi vyhrožuje smrtí hlavě jednoho z afrických států. Sean Penn se objevuje v roli federálního agenta, který má za úkol tlumočnici chránit, přičemž silně pochybuje o jejích ideálech a motivech. "Ona věří v sílu a posvátnost slov a je přesvědčena, že jsou-li správně použita, mohou být stejně účinná jako zbraň," vysvětluje Pollack. "Pennova postava má mentalitu policisty, slovy opovrhuje, a tento rozpor je základním momentem jejich vztahu." Generálního tajemníka se podařilo přesvědčit, zbývalo získat souhlas od zástupců patnácti členských států Rady bezpečnosti OSN. Když však delegáti zjistili, že by mohli ve filmu sami hrát, přemlouvání nebylo nutné. Pollackovi se tak podařilo být prvním režisérem, který bude točit záběry k celovečernímu filmu v budově OSN. Jedinou podmínkou bylo, že natáčení musí probíhat pouze o víkendu. Aby OSN nevzbudila dojem, že její prostory se dají běžně pronajímat, zavázali se producenti filmu, že uhradí veškeré náklady na provoz budovy ve víkendovém čase. Kromě toho Pollack slíbil, že věnuje organizaci štědrý sponzorský příspěvek.

Premiéra filmu je plánována na únor 2005. Soudě podle komentářů se budova OSN stala doslova filmovou hvězdou. "Kontrast téhle architektury a města, dokonalý řád a myšlenka, která je za ním vidět, oproti neuspořádanosti a syrovosti newyorských ulic - to všechno se hodně podílí na atmosféře celého filmu, a dokonce i na jeho příběhu," říká Pollack. "Myslím, že se člověk nemůže pohybovat v tomto prostoru, aniž by ho to nějak ovlivnilo." Vitalita a nápady sedmdesátiletému režisérovi zjevně nechybí, a tak se mají američtí i naši filmoví fanoušci na co těšit.    

 
Reklama