Žít dlouhých sto let, to je sen nejednoho člověka. Režisér Otakar Vávra právě dnes (28. února 2011) zjistil, jaké to doopravdy je! Kulatiny legendy naší kinematografie. Přečtěte si, jaká byla cesta Otakara Vávry filmovou branží.

Českého režiséra Otakara Vávru, rodáka z Hradce Králové, čekají dnes, tedy 28. února 2011 velké oslavy - je mu rovných 100 let!

Otakar Vávra prožil sedm režimů a přežil mnoho herců hrajících v jeho snímcích. A že to byla jména: Zdeněk Štěpánek, Oldřich Nový, Karel Höger, Otomar Korbelář, Saša Rašilov, Ladislav Pešek, Rudolf Hrušínský, Josef Vinklář a mnoho dalších. Anebo ženské hvězdy Adina Mandlová, Hana Vítová, Nataša Gollová. Lídu Baarovou objevil jako první pro velké dramatické úlohy v Panenství či Turbíně, za války ji obsadil do zábavných a dodnes oblíbených filmů Dívka v modrém a Maskovaná milenka.

Je podruhé ženatý s o 40 let mladší manželkou, režisérkou Jitkou Němcovou (viz foto pod tímto odstavcem), s níž se seznámil za Jitčiných studií na FAMU, kde pan Vávra učil.

vavra

„Na panu profesorovi Otakaru Vávrovi mě ve 2. ročníku na FAMU zaujaly jeho skvělé přednášky. Zajímalo mě, jaký je jako člověk. A zjistila jsem, že nesmírně zábavný a sexy! Byli jsme tak rozdílní, že jsme si vzájemně přinášeli různý pohled na svět, a tím jsme se obohacovali. Za těch 38 let společného života se ty rozdíly konečně srovnaly,“ vzpomíná Jitka Němcová.

Otakar Vávra a film

Začínal v 30. letech za pochodu jako samouk, který kvůli filmu opustil studia architektury. Dokonale zvládl každý žánr, točil dokumenty, krátké experimenty, komedie i komorní psychologické příběhy a historické fresky. Ačkoli bývá považován za kontroverzního autora, mohl točit vždy a za všech společenských poměrů; chytrostí i kličkováním si poradil s jakýmikoli mocipány.

První samostatný film Filosofská historie natočil na motivy Aloise Jiráska v roce 1937. Mezi nejslavnější Vávrovy snímky patří husitská trilogie (Jan Hus, Jan Žižka, Proti všem), Kladivo na čarodějnice, Cech panen kutnohorských.

Traduje se, že byl schopen perfektně ovládat 10 000 komparsistů. „Ona ani historie není v dobách tvrdé vládnoucí ideologie žádnou procházkou. Komenského jsme museli prosazovat skoro 10 let: nebyl revolucionář a byl kněz - a to bylo tehdy velice zlé,“ vzpomínal v jednom rozhovoru před 10 lety na film Putování Jana Ámose, který natočil v roce 1983.

Bývá mu vyčítána adaptace Řezáčova Nástupu a také tendenční trilogie o období od mnichovského diktátu po rok 1945: Dny zrady, Sokolovo, Osvobození Prahy. Tím se tehdy Vávrovi zdařilo obejít zákaz natáčení po sovětské invazi 1968, kterou filmem Nezvaný host ztvárnil jeho žák Vlastimil Venclík. „Protože co jinak? Režisér bez kamery, to je jako švec bez bot,“ snažil se před lety vysvětlit, „rozumějte, my jsme žili v asijském modelu světa...“

Inspirací mu byla i česká literatura. Podle Karla Čapka natočil Krakatit, podle Čapka-Choda velkofilm Turbína, podle Marie Pujmanové film Předtucha. Fráňa Šrámek Vávru inspiroval k poetické Pohádce máje, František Hrubín k Srpnové neděli, Zlaté renetě, Romanci pro křídlovku a Oldřichu a Boženě.

Posledním velkým dílem Otakara Vávry se stala freska Evropa tančila valčík, kterou dokončil v roce 1989.

Summa summarum natočil 52 filmů. Jak na ty roky vzpomíná? „Ničeho nelituji, vždycky jsem točil nejlíp, jak jsem uměl,“ říká.

Čtěte také...

Reklama