Režisér Juraj Jakubisko si dárek k pětasedmdesátým narozeninám, které oslaví dnes, 30. dubna, nadělil sám: v nakladatelství XYZ vychází jeho autobiografie Živé stříbro, v níž zachytil prvních třiatřicet let svého života.

jakubiskoŽivé stříbro – tak říkala matka neposednému Jurajovi. Temperament a zvídavost mu vydržely dodnes. Proto tak Juraj Jakubisko, režisér, scenárista, kameraman a výtvarník, nazval první díl vzpomínek na prvních třiatřicet let svého života. Zápis obrazů a událostí, které si dobře schovala paměť jednoho z předních tvůrců československé i evropské kinematografie, je působivou četbou, v níž se mísí osobitě viděná realita s Jakubiskovým magickým realismem, který dodává tak dráždivou chuť a neopakovatelné vyznění jeho vynikajícím filmům. Rodný Kojšov, válka, střední umělecká škola v Bratislavě, studia režie na pražské FAMU, kolegové, lásky, život plující na „nové vlně“…

V roce 1967 točí jako devětadvacetiletý, po řadě ceněných krátkých filmů a dokumentů, první celovečerní film Kristove roky. I jeho jedinečnost potvrzují významná mezinárodní uznání. Čtyři roky nato se tvůrce potká se svými vlastními Kristovými léty. To už jsou jeho filmy Zbehovia a pútnici (1968), Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) i Dovidenia v pekle, priatelia (1970/1990) bezpečně uvězněné v trezoru. Láme se doba – a tady první část pamětí Juraje Jakubiska končí.

Juraj Jakubisko (30. 4. 1938 v Kojšově) – je slovenský filmový režisér, scenárista i kameraman. Jeho filmy se vyznačují osobitou poetikou, bizarností i podivuhodnou hravostí. Od roku 1993 žije s manželkou Deanou v Praze, zatím poslední velkofilm, Bathory, natočil před pěti lety.

kniha

Vydává XYZ, 320 stran, doporučená cena 349 Kč

tisková zpráva

Reklama