Čas od času se stane, že dostaneme řezané květiny. A jestli jste milovnice nákladných vazeb nebo máte nejradši jednoduché luční kvítí ve váze, pak se vám možná budou hodit následující informace.

 

Posbírala jsem několik rad, jak řezaným květinám co nejvíce prodloužit život.

 

Možná vás napadají ty staré „osvědčené babské“ rady, které ovšem nejsou to pravé. Takže raději nedrobte do vody acylpyrin, cukr ani septonex, nezkoušejte ani citronovou šťávu, nevkládejte měděný drátek. Nic z toho rostlinám neprospěje.

 

Aby vám rostliny dělaly co nejdéle radost, dávejte pozor už v obchodě. Zkontrolujte, zda jsou stonky čerstvé, stejně dlouhé a jsou svázány do spirály. Samozřejmě celá vazba má být pevná a držet pohromadě. Přesto se vázací materiál nesmí zařezávat do stonků kytice.

 

Nechte si kytici vždy dobře zabalit, ochránit před mrazem či sluncem. Dobu převozu zkraťte na minimum, ale tyhle dvě věci jistě dobře znáte.

Pokud přikoupíte sáček se speciální výživou pro řezané květiny, pak jim určitě zajistíte delší život.

 

Pokud nedarujete kytici ihned, věřte tomu, že ji lze i doma několik hodin uchovat v plné kráse. Doma kytici najděte místo v chladné a temné místnosti. V horkém létě udělá svoji službu i lednice, ale ta není rozhodně pro dlouhé skladování.

 

Než vazbu vložíte do vázy, seřízněte šikmo stonky cca o 1-2 cm a odstraňte jakékoliv zbytky listů, které by ve vodě zahnívaly.

Do vázy dejte přiměřeně vody, jen tak, aby byly stonky bezpečně ponořeny. Přidejte výživu, kterou jste zakoupili v květinářství, je to totiž jediný opravdu účinný fígl, jak květinám prodloužit život na maximum.

 

I když popravdě, jestli na chudáka kytičku zapomínáte tak jako já a po týdnu je výměna vody prací spíš pro fekální vůz, možná s uzarděním uvítáte poslední radu. Tu jsem si vyslechla od jedné zkušené květinářky zrovna nedávno. Jedinou možností, jak kytici udržet při životě, je denně měnit vodu, přitom vymýt čistou vodou vázu a lehce omýt i stonky, aby se na nich nedržel nehezký sliz.

 

Když už jsme u slizu ze stonků, dovolím si upozornit na typicky jarní kytičku, a to narcis. Je jedovatý, takže pokud ho chcete kombinovat například s tulipány, nechte nejprve narcisy v samostatné vodě „vylouhovat“. A pak je teprve přidejte do kompozice k ostatním. Jedovaté slizy odejdou a narcis bude moci sousedit s ostatními…

 

A kam nejlépe kytici umístit? Na místo, kde nepraží slunce, kde není průvan ani velké teplo. Mírné přítmí je výhodou. Hlavně dejte pozor na blízkost zrajícího ovoce, třeba jablek nebo banánů. Urychlují totiž kvetení řezaných květin a ty potom příliš brzy dcházejí…

 

Přeji vám hodně krásných kytic darovaných z lásky…A to nejen ke Dni matek!

Reklama