shutterstock-1673545204.jpgFoto: Shutterstock

Předčasným porodem se rozumí narození dítěte před 37. týdnem těhotenství. Souvisí s tím riziko chronického plicního onemocnění, mozkové obrny, epilepsie, hluchoty a mnoha dalších zdravotních nepříjemností. Na to, zda žena porodí předčasně či nikoli, mají vliv dva druhy faktorů – ovlivnitelné a neovlivnitelné. Mezi neovlivnitelné patří například předchozí předčasný porod, infekce, těhotenství v pozdním věku apod. Mezi ovlivnitelné se řadí kouření a užívání drog nebo třeba stres.

Doteď nebylo v Česku možné riziko předčasného porodu s větší jistotou předpovědět. To změní nový algoritmus. „Maminky, gynekologové a porodníci z celé České republiky teď mohou využít služeb porodnice U Aplináře a zapojit se do rozsáhlého screeningového projektu s využitím metody QUiPP, která se používá ve Velké Británii,“ říká prof. Mudr. Antonín Pařízek, Csc., vedoucí lékař Perinatologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK. Metoda míří zejména na ženy, které jsou předčasným porodem ohrožené.

Vyšetření se obvykle provádí ve 20. až 24. týdnu těhotenství a trvá přibližně 45 minut. Jeho součástí je pohovor s lékařem, ultrazvukové vyšetření délky děložního čípku a stěr z pochvy. Stěrem se zjišťuje přítomnost fetálního fibronektinu. „Jde o glykoprotein přítomný ve vaginálním sekretu v rané fázi těhotenství. S postupujícím těhotenstvím mizí a jeho přítomnost před 34. týdnem gravidity naznačuje blížící se předčasný porod,“ vysvětluje MUDr. Patrik Šimják, vedoucí lékař oddělení šestinedělí VFN.

Všechny údaje zadá lékař do zařízení a výsledkem je papírek s vyčísleným rizikem předčasného porodu v procentech pro různé časové intervaly. Více informací o průběhu vyšetření i možnostech jeho využití se dozvíte na stránce predcasnyporod.eu.