Světová novinka v očním lékařství se představí v Praze. Nejpřevratnější přístroj za posledních 20 let bude operovat šedý zákal i u českých pacientů.

duovize

Světová novinka, laserový přístroj LenSx, konečně pomůže i českým pacientů se šedým zákalem. Operace šedého zákalu laserem se tak stává realitou. V loňském roce nainstalovali v zahraničí prvních 17 přístrojů, na kterých podstoupilo operaci 7 000 pacientů. V ČR bude první přístroj k dispozici na přelomu března a dubna 2012 na pražské Oční klinice DuoVize.

Femtosekundový laser LenSx

Budoucnost chirurgie šedého zákalu se v Praze stává přítomností
„Již léta se pacienti ptají, zda se operuje šedý zákal laserem. Nyní jim konečně můžeme odpovědět: ano,“ říká primářka MUDr. Lucie Valešová.

duovizeLaserová operace šedého zákalu (katarakty) je nejmodernější metoda odstranění šedého zákalu. Je vhodná pro každého, koho trápí toto onemocnění a komu záleží na kvalitě jeho vidění. „Při laserové operaci katarakty se nepoužívá žádný skalpel. Skalpel je nahrazen precizním laserovým paprskem řízeným počítačem a kontrolovaným chirurgem. Tím metoda vylučuje chyby způsobené manuálním vytvářením řezů pomocí skalpelu, nůžek a jehel,“ doplňuje primářka Valešová. Největším rizikem při standardní operaci katarakty je porušení pouzdra čočky při vytváření tzv. capsulorhexe (tj. kruhové otevření pouzdra čočky). Pokud k němu dojde, nelze do pouzdra implantovat umělou nitrooční čočku. „Laser vtvoří tuto capsulorhexi zcela dokonale kulatou a centrovanou a ve zvolené velikosti tak, jako to žádný chirurg nedokáže,“ doplňuje MUDr. Lubomír Továrek, kataraktový mikrochirurg. Dokonalá capsulorhexe zabezpečí přesnou polohu nitrooční čočky v oku, což je nezbytné pro dlouhodobě ostré vidění, především u multifokálních čoček.
Výzkumy prokázaly, že laser je 10x přesnější než člověk.

Laser však nevytváří jen capsulorhexi, ale současně rozmělní lidskou čočku, vytvoří operační vstupy v rohovce a dokonce i delikátní rohovkové nářezy, které odstraňují astigmatismus. Po provedení těchto kroků laserem chirurg následně odsaje z oka zbytky čočky a implantuje umělou nitrooční čočku. Tím je celá operace dokončená, protože operační rány vytvořené laserem jsou dvojitě lomené a samotěsnící.

Celá laserová operace katarakty je navíc přísně individualizovaná. Chirurg nastavuje všechny parametry operace přesně na míru každému pacientovi. Samotný laserový zákrok pak trvá jen 40-50 vteřin.

Laser LenSx byl jako první femtosekundový laser schválen americkým FDA (Food and Drug Administration) pro operaci katarakty a získal i evropský certifikát CE.

duovize

„Laser LenSx je již druhým femtosekundovým laserem, který má naše klinika k dispozici. Prvním byl před dvěma lety laser VisuMax, který rutinně používáme k laserovým operacím dioptrických vad. Přínosy femtolaseru jsou tak velké, že usnadnily naše rozhodování i v případě laseru LenSx. Díky velkým investicím do přístrojů jsme českým pacientům schopni nabídnout tu nejmodernější techniku, která je na světě k dispozici,“ uvádí ředitel kliniky Petr Kocian.

Více informací naleznete na: www.operacesedehozakalulaserem.cz

Reklama