Revmatoidní artritida – je to to samé, co lidově řečeno revma?
Jako revma běžná populace často označuje onemocnění jak zánětlivá, tak i degenerativní. Ale jsou to dvě naprosto odlišné skupiny onemocnění. Mezi ta degenerativní patří artróza, kterou bohužel trpí většina starší populace. Revmatoidní artritida je zase autoimunitní zánětlivé onemocnění, které většinou postihuje mladší lidi. V průměru kolem třiceti, čtyřiceti let. Zatímco léčba artrózy je zaměřena na podporu metabolismu chrupavky, tak léčba revmatoidní artritidy musí být imunosupresivní (pozn. red.: léky modulující činnosti imunitního systému).

Takže takové ty bolesti kloubů u starších lidí, například při změně počasí, to tedy ve skutečnosti není revma.
Ne, to je artróza, na kterou má počasí skutečně vliv. Většina pacientů s artrózou si stěžuje na bolesti při změnách tlaku, takže při změně počasí. U pacientů s revmatoidní artritidou se sice také střídají lepší a horší období, co se bolestí týče, ale v souvislosti se změnou počasí to není.

Co přesně je autoimunitní onemocnění?
Imunitní systém pacienta se splete a začne vyrábět protilátky proti vlastním tkáním.

Je revmatoidní artritida jen o bolesti kloubů?
Jde o systémové onemocnění, což znamená, že kromě kloubů a jejich pojivové tkáně postihuje také pojivovou tkáň v jiných orgánech. Může tedy vést i k postižení plic, ledvin a dalších orgánů. Naštěstí toto postižení nevídáme až tak úplně často. Nicméně může být součástí tohoto onemocnění.

Lze možnému postižení orgánů nějak zabránit?
Základem je včasná diagnostika onemocnění. Čím dříve je zavedena účinná léčba, která vede k potlačení aktivity onemocnění, tím pravděpodobnější je zabránění orgánovým komplikacím. Ale stoprocentně to zaručit nelze.

Je toto onemocnění vrozené, nebo si ho můžeme nějak přivodit vlastní vinou?
Všichni pacienti se ptají, kde k tomu přišli, proč se to stalo zrovna jim. Až na tohle někdo najde přesnou odpověď, nejspíš dostane Nobelovu cenu. V současné době se předpokládá, že existuje genetická dispozice. Imunitní systém, který zdědíme po rodičích, má schopnosti reagovat určitým způsobem. A v případě, že dojde k ovlivnění nějakým environmentálním podnětem, tedy faktorem z okolí, může dojít ke spuštění mylné autoimunitní reakce. Někdy jsou jako tyto faktory zmiňovány hormonální změny, očkování, interrupce, nasazení antikoncepce, nebo třeba jen viróza. Podezírají se i priony (pozn. red.: typy infekčních částic), viry. Možných příčin z okolí je celá řada a v současné době nelze pojmenovat jednoznačného viníka. Pacient zkrátka neudělal nic špatně. Za svou nemoc nemůže on ani nikdo jiný.

Kdo může revmatoidní artritidou onemocnět? Je nějaká skupina lidí, která k němu více inklinuje?
K určitým autoimunitním chorobám mají větší náchylnost muži, k jiným ženy. Z toho lze usuzovat, že hormonální výbava hraje určitou roli ve spuštění reakce. Některá onemocnění  se v rodinách vyskytují opakovaně, v několika generacích. Jak už jsem říkala, existuje určitá genetická predispozice. Revmatoidní artritida postihuje více ženy. Pokud se vyskytla u babičky i u matky, je velmi pravděpodobné, že i u dcery trpící bolestmi kloubů se toto onemocnění vyvine. Ale jisté to samozřejmě není.

Může mít revmatoidní artritidu i dítě?
Bohužel i děti od několika měsíců věku mohou trpět artritidou. U nich se ale nazývá idiopatická juvenilní artritida.

Jak člověk pozná, že by mohl revmatoidní artritidou trpět? Jaké příznaky by nás měly dovést k lékaři?
Kdybych měla popsat typického pacienta s revmatoidní artritidou, tak je to relativně mladá žena mezi třiceti, čtyřiceti lety. Postupně se u ní rozvíjí bolestivý otok ručních kloubů, tedy na prostředních a kořenových kloubech prstů a v zápěstí. Klouby jsou oteklé, prosáklé. Ale mohou to být i klouby na nohou. Největší bolest přichází ráno po probuzení, kdy jsou klouby ztuhlé. Pacienti říkají, že potřebují třeba půl hodiny, hodinu, někdy i celé dopoledne, aby se rozhýbali. Teprve pak si mohou uvařit čaj, učesat se, obléct, protože jemná motorika je poškozená. Postižení kloubů je symetrické, tedy na obou horních či dolních končetinách.

To všechno se projevuje už v časném stadiu?
Ano, takhle to může začínat. Ale začátek je variabilní. Může být třeba prudký, ze dne na den, nebo se stav může v průběhu několika týdnů, měsíců postupně zhoršovat. Případně pacient může být jeden den bez příznaků, ale druhý den s velkou bolestí. Jen těch dnů, kdy to bolí, postupně přibývá.

Pojí se RA i s jinými zdravotními problémy?
Pokud dojde k postižení nějakého dalšího orgánu, pak se přidružují potíže vyvolané jeho špatnou funkcí. Například v případě plicního zánětu jsou pacienti dušní, mají suchý kašel, obtížně tolerují zátěž. Objevují se také systémové příznaky jako je deprese, únavnost, nevýkonnost…

Takže lze říci, že pacienty revmatoidní artritida hodně omezuje.
Velmi! Řekněme, že revmatoidní artritida zkracuje život průměrně o deset let. A pokud není správně léčena, významně ovlivňuje základní životní aktivity, ať už pracovní, v rodině, nebo v případě sebeobsluhy.

Jak je možné revmatoidní artritidu diagnostikovat, léčit ji a čemu všemu mohou lékaři zabránit, pokud pacient přijde včas? Tomu se budeme věnovat v pokračování rozhovoru, který si můžete přečíst už za týden.

 

Trápí vás revmatoidní artritida? Doporučujeme vám zajímavé video

Život s revmatoidní artritidou je bolestivý a může vést až k invaliditě. Častá nemocnost, menší produktivita práce, absence v zaměstnání, nebo potíže doma. Lidé s tímto onemocněním se potýkají s řadou problémů, které si zdravý člověk dovede jen těžko představit.

Pacient pociťuje zvýšenou únavu, oteklé a bolestivé klouby znemožňující pohyb i drobnou motoriku.

Věci, které zvládal dříve bez omezení, jsou najednou problematické a poměrně rychle se dostává do situace, že není schopen zastat běžné úkony.

A navíc, nemoc není vidět, takže ji jeho okolí nevnímá, což je obrovská zátěž na psychiku nemocného.

Pokud se onemocnění revmatoidní artritidy týká vás nebo někoho z vašeho okolí, rádi vám chceme doporučit zajímavé video, které poukazuje na tuto problematiku.

V současné době žije na území ČR kolem 70 000 pacientů s revmatickou artritidou. V poměru se jedná o dvě třetiny žen.

Čtěte také:

Reklama