Zdi a podlahy
V retro interiéru se často používají vzorované tapety a barevné podlahy. Sáhnout můžete po tapetách s geometrickými vzory nebo květinovými. Pokud nejste fanoušci tapet, můžete zvolit jednobarevnou stěnu a přidat do interiéru retro atmosféru pomocí uměleckých děl nebo fotografií.

Barvy a vzory
V retro interiéru hrají prim výrazné a živé barvy. Použijte odstíny, jako je oranžová, žlutá, zelená nebo modrá. Kombinujte je však s neutrálními barvami, typicky se světle hnědou nebo béžovou či krémovou. Tím celý vzhled vybalancujete. „Pohrát si můžete i s geometrickými vzory a ikonickými retro motivy, jako jsou květy, kruhy nebo pruhy. Kombinujte je ale s citem a nikdy ne po celé místnosti,“ doporučuje interiérová designérka Anke Glut.

shutterstock-1922829992.jpg
Foto: Shutterstock

Nábytek a dekorace
Pro retro interiér je typický nábytek ze 60. a 70. let. Zkuste najít vintage kusy nábytku, jako jsou křesla, konferenční stolky, skříně nebo police. Retro nábytek poznáte díky jeho zaobleným tvarům, barevným látkám a nejrůznějším vzorům. Můžete také použít retro doplňky, jako jsou staré gramofony, retro telefony, lampy, zrcadla nebo obrazy ve stylu pop artu.

Osvětlení
Využijte lampy ve stylu 60. a 70. let, které mají zaoblené tvary a výrazné barvy. „Nezapomeňte na víceúrovňové osvětlení, na stropě se bude skvěle vyjímat lustr, zbytek interiéru osvětlí stojací lampy například s barevnými svítidly,“ dodává Anke Glut.

shutterstock-1913295664.jpg
Foto: Shutterstock

Důraz na detail
Detaily jsou pro retro styl důležité. Malé dekorativní předměty, jako jsou hodiny, rádia, retro telefony, vázy nebo sošky, mohou vytvořit autentickou atmosféru. Zkuste najít originální a zajímavé kusy, které představují styl daného období. Retro lze do interiéru zakomponovat i jen okrajově, například výměnou vypínačů, elektrických zásuvek, madel od skříněk, klik, rámů obrazů apod. Moderní interiéry v kombinaci s retro doplňky jsou velmi populární. Domov tak stále působí uspořádaně a čistě, ukazuje však hravou stránku jeho obyvatel.

Autor: Interiérová designérka Anke Glut, westwing

Reklama