Kreativní využití průmyslového nábytku a doplňků z továren, starých kin či tělocvičen je stále oblíbenější. Proč je industriální design v poslední době tak oblíbený? A jaká jsou pravidla pro kombinaci industriálního designu a moderního interiéru?

Dominantou interiérů domácností mladých lidí se stále častěji stávají kousky průmyslového designu minulých let. Kontrast retro industriálního nábytku v moderním interiéru je tak zajímavý a netradiční, že si lidé do svých kuchyní zavěšují tovární lampy, místo skříně používají kovovou skříňku z nemocnice a čas jim doma ukazují nádražní Nanovohodiny. Kreativní využití průmyslového nábytku a doplňků z továren, starých kin či tělocvičen je stále oblíbenější.

Proč je industriální design v poslední době tak oblíbený?

„Jedná se o archetypální kusy. Jde o předměty, které byly vyrobeny jen za účelem své funkce a tomu je podřízen i vzhled. Jinými slovy, neexistuje jednodušší forma. Z židle z továrny nebo ze světla už nelze ubrat více materiálu. Jde prostě o kusy bez jakéhokoli dekoru, příkras, nebo kudrlinek a naopak s určitou surovostí a právě industriálním vzhledem.  V jednoduchosti těchto kousků a jejich kontrastu s moderním interiérem je krása, a to se lidem líbí,“ vysvětluje Jiří Mrázek z internetového obchodu Nanovo, kde se dají tyto designové kousky pořídit.

Odkud přišla inspirace?

„V momentě, kdy se lidé začali do opuštěných továren či jiných industriálních prostor stěhovat kvůli levnějšímu nájmu nebo dostupnosti bydlení, začali si prostory přizpůsobovat. Bylo to v době, kdy pro ně byla industrializace dostatečně vzdálená a místo toho, aby jim továrna přišla pro bydlení nevhodná, objevili v ní eleganci a styl.  Z mého pohledu se něco podobného událo na několika místech zároveň, ale jmenujme třeba Brooklyn v New Yorku.Dnes je industriální prostorné bydlení jedním z nejžádanějších a tak i tento nábytek a bytové doplňky,“ popisuje Adam Karásek z Nanovo.

A jaká jsou pravidla pro kombinaci industriálního designu a moderního interiéru?

„Vkusná kombinace průmyslového retro designu a moderního interiéru je především o jednoduchosti. Hlavní roli většinou hrají barvy bílá, šedivá, hnědá a černá a materiály dřevo, kůže a kov s prvky skla. Kombinace těchto barev a materiálů působí dobře snad ve všech případech. Dominantou místnosti pak může být klidně švédská bedna nebo retro kino sedačka. Ale jedno je hlavní, zařiďte a přizpůsobte si vše tak, aby se vámdoma dobře žilo a bydlelo,“ říká Jiří Mrázek z Nanovo.

Zaujali jsme vás? Prolistujte si naši fotogalerii

FOTOGALERIE

Foto a zdroj: internetový obchod www.nanovo.cz

Reklama