Namísto jednoho vymezujícího trendu byly šedesátá léta dobou, kdy se objevilo mnoho módních záležitostí, které se doslova zapsaly do historie. Spíše než módní domy, byly to dívky, které nastavily tyto trendy - Brigitte Bardot měla svůj sexy pohled, zatímco elegantní minimalismus patřil Audrey Hepburn, Twiggy pro změnu udala tón toho, jak se bude vyvíjet kult krásy a ženských křivek. Všechny mají jedno společné – to, co tyto ikony nosily, nosíme dnes my. A to ať už ve velké či malé míře. Jak to tak vypadá, tak tyto trendy se z našich skříní a šaten jen tak nedostanou...

Minisukně

Snad ani nelze mluvit o 60. letech, aniž bychom se nezmínily o minisukni! Mary Quantová navrhla v roce 1966 minišaty a sukně, které sahaly maximálně 6 nebo 7 cm nad kolenem. Ocenění za tento objev ale získal francouzský módní návrhář André Courrèges, který onen střih ještě o kus zkrátil a postaral se tak o velký úspěch této mini délky.
5bfd486b3909fobrazek.pngMini dnes: Sukni, šortky nebo šaty pod zadek nechejme slečnám z kategorie „náct“. Těm přísluší na 100 %. A pokud bychom přeci jen toužily ukázat kolena a kousek stehen, začněme pořádně makat ve fitku. Ať jsou pak nožky doslova výstavní.

Leopardí vzor

S „šedesátkami“ jsou sice nejvíce spojeny květiny všeho druhu a velikostí, s touto dobou je také spojený leopardí vzor, který byl stejně populární, a nosila ho dokonce slavná Elizabeth Taylor! Tím povýšila toto zvířátko na kultovní záležitost.
5bfd488f89ba4obrazek.png
Leopard dnes: Velmi nadčasový trend! Ale nic se nemá přehánět. Raději vsaďte na doplňky, jako jsou boty nebo kabelky.

Baret

Barety jsou doménou francouzských mužů a žen. A pokud chcete letos jít s trendy, rozhodně vyrazte na nákupy a nějakou kvalitní a stylovou „rádiovku“ si pořiďte.
5bfd48aa95d3dobrazek.png
Barety dnes: Vsaďte na barvy! K jinak jednoduchým outfitů v černé nebo šedivé barvě se skvěle bude hodit baret v červené, hořčicově žluté nebo třeba sytě modré.

Dámský kalhotový kostýmek

V šedesátých letech byly kalhoty na ženách stále považovány za vulgární. V roce 1966 Yves Saint Laurent debutoval s Le Smoking, smokingem, který byl ztělesněním zcela jiného pohledu na ženský sex-appeal a vzbuzovat tak silné emoce, že byl dokonce ve své době zakázán v restauracích. Štěstí, že stačilo pár odvážných žen a z kostýmku se stal hit.
5bfd48c107a15obrazek.png
Kostýmek dnes: Tuto sezonu je „kalhoťák“ opravdu trendy. Ale zapomeňte na nudu a poohlédněte se po kostkovaných vzorech, 7/8 délce kalhot nebo naopak po tzv. pallazzo pants.

Babydoll šaty

Nástup sexuální revoluce osvobodil ženy od striktních pravidel. V ten moment se staly hitem šaty babydoll střihu, tedy ty, co se pod prsy rozšiřují a čím byly kratší, tím byly lepší. Tyto šaty byly symbolem vzpoury všech mladých milovnic módy a symbolizovaly odmítnutí nudných a upjatých módních stylů, které byly v 50. letech tak populární. Jen si vzpomeňte na Twiggy!
5bfd48cfecb29obrazek.png
Babydoll dnes: Tento typ šatů je spíše záležitostí teplých měsíců. Opět jsou vhodné pro mladší ročníky, ale pokud máte nohy až do nebes, rozhodně se jich nebojte ani vy. Zapomeňte ale na podpatky a raději k nim obujte placaté sandálky nebo pantoflíčky.

Zvonáče

Koncem šedesátých let přichází éra hippies a s ním spojený i styl oblékání – květinové vzory, batika, volné střihy a zvonáče. Poslední zmiňované letos slaví pořádný comeback!
5bfd48e77de1dobrazek.png
Zvonáče dnes: To, že si obléknete zvonové kalhoty, hned neznamená, že musíte mít čelenku ve vlasech, rozevlátou halenku a v ruce joita. Povyšte zvonáče na novou úroveň a nazujte k nim kotníčkové boty do špičky, oblékněte úzký rolák na tělo a navrch kožich. Velmi šik.

A co dál?

Šedesátá léta s sebou ale přinesla mnohem více. Tak třeba:

 • barevnou kombinaci oranžové a hnědé
 • futuristické módní kousky
 • vinyl
 • topy s odhalenými rameny
 • velké kulaté brýle
 • výrazné knoflíky
 • oblékání tón v tónu
 • flitry
 • kombinace vzorů
 • bílé boty
 • saténové blůzy
 • třásně
 • krátké zdobené bundy rovného střihu

Také si přečtěte:

Reklama