Nechceme zabředávat do myšlenek o tom, že dříve se lépe jedlo, filmy byly kvalitnější, muži byli více galantní a děti hodnější. Domníváme se, že každá doba má něco do sebe. Avšak při pohledu na filmové plakáty z dřívějších dob je jasné, že se jim ty dnešní vůbec nemohou vyrovnat. V 60. letech se dělaly plakáty, které dodnes lidé shání, aby si je mohli vyvěsit doma jako dekoraci. U nás se pod plakáty mohli podepsat jména jako Jiří Balcar, Adolf Born nebo Karel Saudek. Ve světě ilustroval plakáty například Andy Warhol.

Barevná koláž

Největší rozdíl mezi plakáty dnes a těmi ze zlatého věku kinematografie je ten, že moderní poutače nejsou ilustrované. Protože je plakát vždy tím nejdůležitějším aspektem v propagaci filmu, měl by zůstat v paměti lidí ještě hodně dlouho po tom, co snímek přestane běžet v kinech. Proto se snažili umělci dodržovat například určité barvy, které v tu dobu byly trendy nebo estetiku plakátů, jež fungovala už v dřívějších dobách.


Celá kultura plakátů je ale velice obsáhlá a nelze srovnávat všechny filmové žánry naráz. Zaměříme-li se však například na romantický film, vidíme, že se na plakátech z 60. let tvůrci snažili zachytit více náznaků z filmu, které dohromady utvořily ilustrovanou koláž. Nutné bylo poukázat, že se v snímku objeví láska. Proto je na plakátech romantických filmů k vidění pár zachycený v romantické pozici s hlavami u sebe. Tuto taktiku si ponechali tvůrci až do současnosti a ani dnes neuvidíme poutač na romantický film jinak. Rozdíl je ale v tom, že dnešní poutače nemají nápad a práce, kterou s ním tvůrci mají, nelze srovnávat s tou dřívější. To se samozřejmě odráží na kvalitě. K vidění jsou nicneříkající fotografie z filmu, které samy o sobě nefungují jako umělecké dílo, kterým byste chtěli ozdobit svůj interiér v případě, že vám je více než patnáct let.

I dnes to jde

Ne vždy je to však taková katastrofa. Například tvůrce plakátů filmu Zrodila se hvězda James Verdesoto ví, že i dnes je potřeba dát plakátům potřebnou péči. Pro vytvoření nového poutače pracoval se staršími remaky filmů, z nichž nejstarší je originál z roku 1937.

Čtěte také:

Reklama