Také je pro vás další spotřebič do domáctnosti problémem? Máte dojem, že dnešní domácnost je tak trošku přetechnizovaná a ke každé práci bude lepší použít nějaké to „udělátko“?

Abyste si trochu odpočinuli od svých pekáren, mixérů, kávovarů, odšťavňovačů apod., vrátíme se malinko zpátky, do roku 1911. I obyčejný pařáček na knedlíky byl tehdy velkým pomocníkem, tedy když jste měli ruce zručné a dokázali jste si ho vyrobit.

Šťastný domov - časopis našich babiček

domovUž mockrát jsem se u časopisu Šťastný domov, který skýtá mnohé velmi zajímavé informace tehdejší doby, pobavila. Byl to časopis pro ženy, kde jste našli tipy do domácnosti, příběhy žen, které něco trápí, módní výstřelky tehdejší doby, recepty apod.

Z rubriky Domácí dílna vám dnes představím dusič na pokrmy.

Už tehdy se vědlo, že potraviny vařené v páře chutnají lépe než ty vařené ve vodě. Stejně tak knedlíky a jiná kynutá krmě chutná lépe v případě, že ji vaříme v páře.

Toho všeho lze lze dosáhnout dle autora časopisu Šťastný domov, uděláme-li si do rendlíku nebo hrnce drátěnou vložku.

A teď přichází zlatý hřeb tohoto textu. Nechci se vysmívat tehdejší době, to ani náhodou, ale nesmát se prostě nedokážu. Kdyby tehdejší hospodyňky věděly, kam až doba pokročí, asi by valily oči!

Návod na domácí „dusič“

Drátěnou vložku vyrobíme z drátu aluminiového, 2 mm silného. Vložka do nádoby o 20 cm průměru  vyžaduje asi 3,30 m drátu, jenž se stočí ve spirálu, jak na obrázku patrno.

Na příč ji podložíme křížovitým stojánkem z téhož drátu, jenž se tenkým drátem nebo silnější bílou nití přiváže, a můžeme tento kříž udělati libovolně vysoký, aby pod dušenou hmotu mohlo se podlíti dosti vody, aniž by tato vaříc se dotýkala se dušené potraviny.

dusic

Kynuté knedlíky se dle autora vaří déle, příprava dušením je prý ale bezpečnější a jednoduchá. Tato pomůcka, snadno pořiditelná, znamená velké ulehčení pro hospodyni.

Odpočinuli jste si? Doufám, že ano. :) …a teď zpátky k plotně!

Reklama