Retinol je označení pro vitamin A1, který najdeme nejen v kosmetice, ale také v jídle. Je ovšem výhradně v potravinách živočišného původu, jako jsou tučné ryby, játra nebo třeba sýry. Tento vitamin je nezbytný pro zdravý zrak, působí jako antioxidant, posiluje imunitu a v neposlední řadě se stará o vlasy a pokožku. Podílí se na obnově kožních buněk a lidé s jeho nedostatkem se mnohdy potýkají s vysušenou a popraskanou kůží, která má tendence k tvorbě vrásek a předčasnému stárnutí.
rere.jpg
Foto: Shutterstock

Vitamin A je tělu nutné dodávat vnitřně, ale co se pleti týče, pomůže i ve formě séra nebo krému. Pozitivní účinky retinolu na pleť prokázala řada studií.

Poukazují na jeho schopnost pomoc s léčbou akné, stimulovat tvorbu kolagenu a dodávat pokožce svěží a mladistvý vzhled. Po pravidelném používání dokáže retinol sjednotit pleť, minimalizovat vrásky a udělat ji zářivější.

„Krémy a séra s retinoidy, které patří do skupiny vitaminu A, jako je retinol nebo kyselina retinová, pomáhají proti jemným vráskám, jsou vhodné na aknózní pleť či na zmírnění pigmentových skvrn,“ doporučuje dermatoložka Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology.

Není retinol jako retinol

Retinol je nejsilnější ze skupiny retinoidů (formy vitaminu A) prodejných bez lékařského předpisu. Není u něj takové riziko podráždění pleti. Prodává se ovšem i kyselina retinová, která je silnější, a proto jen na předpis. Využívá se při léčbě akné. Slabšími a běžně dostupnými druhy retinoidů jsou například retinyl palmitát (kombinace retinolu s kyselinou palmitovou), dále retinyl propionát nebo retinyl acetát. I s nimi lze ovšem dosáhnout obstojných výsledků.
tete.jpg
Foto: Shutterstock

Jak retinol správně používat:

  • Při používání retinolu je třeba trpělivost a pravidelnost. Pleti totiž trvá, než na něj začne pozitivně reagovat. Nečekejte zázraky ze dne na den. První výsledky se obvykle objeví v rozmezí od tří do šesti měsíců.
  • U retinolu rozhodně neplatí, že čím více ho použijete, tím budou výsledky lepší. Doporučuje se na celý obličej aplikovat množství o velikosti hrášku. Když to přeženete, může být vaše pokožka načervenalá a suchá. Retinol nanášejte ideálně večer jako součást důkladné péče.
  • Každé pleti vyhovuje jiná koncentrace retinolu. Pokud se po nanesení objevuje zarudnutí, pálení a suchost, zkuste příště produkt s menší koncentrací. Obecně se doporučuje začít s nižší koncentrací, aby si pleť na retinol postupně zvykala.
  • Lidé s citlivější pletí mohou retinol aplikovat jen jednou či dvakrát týdně.  
  • Při používání retinolového séra nezapomeňte po vstřebání použít i hydratační krém. Sérum může mít tendenci pokožku mírně vysušovat a nikdy by nemělo být jedinou součástí pečující rutiny.
  • Retinol by se neměl kombinovat s některými látkami, protože dohromady mohou pleť podráždit a způsobit zarudnutí. Jde zejména o kyselinu glykolovou nebo salicylovou. Vždy je ale potřeba, aby si každá žena vyzkoušela, co jí sedí.

sera.jpg
Foto se souhlasem Oriflame (Retinolové sérum Novage ProCeuticals, 749 Kč), Yage (Elixír na oční okolí, 2299 Kč), Notino (Protivráskové a hydratační sérum Revolution Skincare, 281 Kč)

Zdroje: Perfect Clinic Dermatology, Lucia Mansfeldová, Journal of Cosmetic Dermatology, JAMA Dermatology, Aesthetic Surgery Journal

Čtěte také: 

Reklama