Tak mi zase jeden došel. Nebylo to ani tak zlé, stačí prý poslat jej dalším sedmi lidem, kteří budou mít do sedmi minut štěstí. To docela jde, ne? Měl jsem obrovskou radost, že moje láska si do dvaceti čtyř hodin uvědomí, že mě miluje, a tak jsem dopis hodil rovnou do koše.

Řetěz se nesmí přerušit! Jinak zahynete! Je neuvěřitelné, jakou mají tyto dopisy životnost. Vždyť je znám už z 80. let, kdy moje spolužačky nosily ještě ručně psané štůsky dopisů a snažily se nám je udat. Už tenkrát jsem byl drobně bezradný z toho, že bych měl dvě stránky pitomého textu opsat dvanáctkrát a poslat dalším lidem. Vždyť já tenkrát ani neznal dvanáct adres, kde by byl dopis štěstí přijat! Myslím, že jsem jej tenkrát zbaběle vrátil, ale až poté, co mne rodiče ubezpečili, že určitě neumřu a ani se mi nestanou všechny ty hrozné věci, které mi dopis předpovídal.

Nejvíc jsem se bál, že mě unese ten kondor, jako Josého v Chille, který se dopisům posmíval. Když pak v letu dopisy naškrábal a pouštěl je nad vesnicemi, nad kterými letěl, usmálo se na něj štěstí a kondor jej pustil.

To bylo ale tenkrát, dnes už je všechno jiné, rychlejší a ještě daleko více otravnější. Je to i tím, že člověk nemusí vyvíjet moc velkou aktivitu, žádné ruční opisování už nehrozí (i když jsem zaslechl, že originál papírová verze ještě krouží univerzem). Stačí dát přeposlat a vybrat sedm až patnáct ubožáků, které naštvěte tím, že jim podobnou roztomilost pošlete.

Takové dopisy většinou rovnou letí, ale čas od času vás prostě překvapí, od koho podobnou věc dostanete. Čas od času se totiž objeví v hlavičce jméno osoby, které si vážíte, a řekli byste, že má rozhodně jiné starosti než posílat sedmi lidem dopis, aby se jim v příštích deseti letech neuzlovaly tkaničky. Snažím se si to vysvětlit tím, že takovým lidem se tyto spamy dostanou do rukou tak zřídka, že je považují za zajímavé a prostě se projednou drží instrukcí. Jen aby toho štěstí pak neměli tolik, že jim dopisy začnou chodit po desítkách.

Docela mě vyděsilo, že podobné hrůzy už začaly chodit i v sms. Po prvotním zděšení jsem si ale řekl, že na něčem ty velké telekomunikační společnosti vydělávat musí, tak proč by to nemělo být právě štěstí klientů, kteří si pošlou o pár sms navíc. Řekněte mi ale, kdo a proč posílá to s těmi mágy, kteří vás zahrnou penězi, když ne jim, ale dalším ubožákům pošlete zprávu o tom, že je nějaký mág chce zahrnout penězi. Má z toho někdo něco? Ten mág přece určitě ne!

Je pravda, že čas od času se mezi nimi naleznou i vtipné parodující kousky slibující sexuální nebe na zemi, moře alkoholických nápojů hned za barákem či něco o tom, že po odeslání už si konečně budete moct válet šunky, nic nedělat a hlavně už neposílat žádné dopisy štěstí. To jsou ale výjimky a můžu vám potvrdit, že nefungují – tyhle jsem totiž zkoušel.

A na úplný závěr: Pošlete tento článek sedmi svým kamarádům, kteří vás budou do konce života ctít, protože tak dokážete, že konečně dostáváte rozum a všechny ty hrůzy, jež jste jim poslali během uplynulých let, vám budou odpuštěny!

A co vy a dopisy štěstí? Posíláte je dál? Nebo je dokonce aktivně vyhledáváte? Už vás unesl kondor? Nebo vás nějaký mág zasypal penězi? O všem nám napište!

Reklama