Blíží se doba dovolených a s nimi řešíme i možná rizika, která nás mohou na dovolené potkat. Jednou z klasických situací, které nás v cizině a v jiném prostředí postihují, jsou nevolnosti a střevní potíže. Na toto téma u nás na stránkách probíhá i velká anketa, do které se můžete zapojit.

Jak tyto situace řešíte? Udělali jsme si malou anketu v redakci, jak to vládáme my. Budeme rádi, když se k nám připojíte svými reakcemi pod tímto článkem.

boularin

Klára Křížová:

Pro mne je řešení střevních potíží součástí skoro každé dovolené. Beru si vždy s sebou léky na průjem a mám je celou dobu u sebe v kabelce. Bohužel náhlé křeče v břiše a nutnost rychlého odchodu na WC jsou schopné mne zaskočit kdekoliv. Nehorší zážitek pro mne byl, když jsem si koupila v Egyptě zájezd s výstupem na Mojžíšovu horu a ještě odpoledne, před nočním výstupem, mne přepadla klasická egyptská průjmová nemoc. Nebylo mi dobře, uklidňovala mne pouze blízkost oné místnosti. Výlet jsem ale nechtěla vzdát. Naprala jsem tedy do sebe léky na střevní potíže a nalila jsem do sebe asi 3 litry vody. Asi silou vůle, stresem, nevím, jsem potíže potlačila a na výlet jela. Byly to ale krušné chvíle, byla jsem zpocená a břicho mne bolelo stále. Nicméně léky naštěstí zastavily průjem. Když cestujeme do exotických zemí, přepadnou mne tyto problémy i několikrát za dovolenou. Asi je to rychlá reakce na ostrá jídla, jiný druh oleje, na husté ovocné šťávy plné vlákniny…

Jitka Turková:

Tyto problémy řeším, hlavně, když jedu do exotických zemí. Třeba v Egyptě mi to úplně zkazilo dovolenou. Vždycky si beru léky na střevní problémy s sebou, jsou vždy součástí cestovní lékárničky.

Lucka Paličková:

Když plánuju dovolenou, mám vždycky seznam léků, které beru s sebou, jsou mezi nimi i léky na průjem – nám dospělým vezmu cokoliv, co koupím v lékárně, dětem pak živočišné uhlí.

Pokud jedeme na dovolenou k nám do republiky nebo někam do Evropy, tak to moc neřeším, nás většinou průjmy nepostihují. Jen když jsme jeli do Egypta, zjistila jsem si, co by se mělo dělat, že tam má problémy s průjmy hodně lidí. Asi 14 dní před a během pobytu v Egyptě jsme brali celá rodina probiotika (děti měly nějaké vhodné pro ně) a s sebou jsme měli ještě nějaké další léky na průjem, silnější, které jsem tam využila jen já, celý zbytek rodiny byl v pohodě. A musím říct, že fungovaly.

Saša Stušková

Střevní potíže během dovolené nemám, ale mám je pravidelně před dovolenou. Řeším to obvykle tím, že nejím, nebo si nejvýš vezmu černé uhlí.
V lécích se bohužel moc nevyznám, protože je moc nepoužíváme. Děti už s námi na dovolenou nejezdí, ale když byly malé, syn často zvracel. Na průjmy netrpěl, takže to jsme vozili pouze Kinedryl. No a manžel, ten má na dovolené problémy úplně opačné, potřeboval by spíš nějaké projímadlo…

Klára Wimmerová

Já sama nemám zkušenosti s cestováním do exotických zemí, letní dovolenou jsem strávila vždy v bližších a civilizovaných destinacích, takže jsem nikdy neměla vážnější problémy se zažíváním, nebo dokonce střevní problémy. Průjem jsem tedy léčit nemusela, bohužel mám potíže opačného charakteru, které se sice v porovnání s průjmovým onemocněním můžou jevit jako méně nepříjemné, ale také dokážou potrápit. Několikrát se mi stalo, že jsem trpěla pár prvních dní dovolené zácpou, a opravdu mi dokázala pobyt zkomplikovat. Není zrovna pohodlné ani estetické trávit dny na pláži s nafouklým břichem, ale asi je to pořád lepší než muset běhat na záchod… a ono často není pořádně ani kam.
O potížích s průjmem ale něco vím – velmi na ně trpěla a trpí moje máma. Je asi citlivější na vnější vlivy, na kvalitu vody a podobně. Když jsem ještě jezdila na dovolenou s rodiči, museli jsme tomu přizpůsobovat i výběr hotelu a pláže, zajímali jsme se, jaké mají zázemí, aby máma nemusela běhat z pláže kdoví kam… Léčba probíhala vždycky stejně – lehká dieta (na dovolené s all inclusive se taková dieta promění doslova v „týrání jehňátek“… díváte se, jak se ostatní ládují, a vy jste o pečivu a čaji), balená voda a potom spolehlivý lék. I když neřešil příčinu, většinou zabránil „nejhoršímu“. Místní léky vůbec nekupuji, vozím si z domu vše potřebné, na lékárničku nikdy nezapomenu, ať už jedu kamkoli a s kýmkoli mimo republiku.

Náš tip

Pokud přijdete do lékárny, odborníci vám mohou doporučit mnoho přípravků pro řešení střevních potíží. Nabídka je široká, my bychom vám chtěli představit GS Boularin, který nyní máte možnost otestovat díky soutěži, která u nás probíhá (vybrané výherkyně nám napíší, jakou měly s tímto přípravkem zkušenost)

Přípravek první volby GS Boularin

boularinGS Boularin je doplněk stravy, který obsahuje v 1 kapsli vysoké množství 5 miliard CFU/g Saccharomyces boulardii. Jedná se o nejvyšší obsah Saccharomyces boulardii na českém trhu. Balení obsahuje 10 kapslí a jeho cena v lékárně se pohybuje do 100 Kč. Přípravek je vhodný používat pro rychlé, účinné řešení střevního dyskomfortu. Je vhodný při cestování do zahraničí.

Kapsle GS Boularin mohou užívat i děti. Obsah kapsle lze jednoduše vysypat do nápoje nebo potravy, která není příliš horká nebo studená.  Můžete si jej koupit zde: http://www.gsklub.cz/products/10366-gs-boularin

Jak působí Saccharomyces Boulardii?

  • dokáže dočasně zastoupit funkci přirozené střevní mikroflóry
  • brání střevo proti útokům virů a bakterií a poskytuje tak poškozené střevní sliznici a mikroflóře čas k její regeneraci
  • působí jako štít proti virům a bakteriím i jako pomocník při obnově střevní mikroflóry
  • účinky jsou patrné i určitou dobu po ukončení léčby, chrání proti návratu průjmového onemocnění.

Průjem = porucha zažívání, která se projevuje častým vyprazdňováním řídké stolice (min. třikrát denně)

Nejběžnější příčiny:

•      Virový nebo bakteriální původ

•      Cestovatelský průjem (nezvyklá strava, kontaminované potraviny, voda, nový druh bakterií)

•      Potravinová alergie a nesnášenlivost

•      Stres a dráždivý tračník (potížemi trpí 1/3 obyvatelstva)

•      Poškození střeva zánětem apod.

Reklama