Menopauza je pro ženu náročným obdobím. Tělo přestává produkovat důležité hormony a jejich nedostatek je příčinou mnoha zdravotních komplikací. Ulevit vám přitom může hormonální substituční léčba. O co jde a jaké výhody i rizika přináší, nám vysvětlila gynekoložka MUDr. Radka Gregorová.

Lze ve zkratce přiblížit, v čem hormonální substituční léčba (HSL) spočívá?
Základním principem hormonální substituční léčby je podávání hormonů ženě, jejíž tělo trpí jejich nedostatkem. Přípravky jsou voleny individuálně podle zdravotního stavu ženy. Liší se složením, obsahem hormonů, způsobem aplikace.

menopauza

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Pro koho je vhodná?
Hormonální substituce je vhodná prakticky pro všechny zdravé ženy, ať už trpí, nebo netrpí klimakterickými příznaky. HSL totiž působí preventivně proti osteoporóze, ateroskleróze, karcinomu tlustého střeva, stařecké slepotě, vypadávání zubů, psychickým a nervovým změnám (deprese, Parkinson, Alzheimer) a změnám na sliznicích urogenitálního traktu.

Kdo by se jí měl naopak vyhnout?
Ženy s karcinomem prsu nebo děložní sliznice, aktivním jaterním onemocněním, trombembolickou příhodou v osobní anamnéze nebo při krvácení z dělohy nejasného původu. Ale i tyto ženy mají možnost ovlivnit klimakterické potíže. Na trhu je dostupná řada volně prodejných přípravků, z nichž například Femarelle má obdobné účinky jako lék na předpis a je vhodný i pro ženy, které hormony užívat nemohou.

Co si pacientky podstupující HSL nejvíce pochvalují?
Ženy, které HSL užívají, se cítí lépe. Zejména nemají návaly a nepotí se.

Jsou nějaké vedlejší účinky? Jak časté jsou?
Dlouhodobé užívání HSL (nad 5 let) zvyšuje riziko karcinomu prsu o 10 - 30 %, proto je uživatelkám HSL doporučováno ultrazvukové vyšetření prsů v ročním intervalu mezi screeningovými mamografiemi. HSL mírně zvyšuje i riziko trombembolických příhod.

Některé pacientky HSL odmítají, proč?
Bohužel, mýtů ohledně HRT existuje mnoho. Nejvíce asi ohledně změnám hmotnosti a neznalosti benefitů.  Nárůst hmotnosti v období přechodu ale souvisí především se změnou metabolismu tuků. Vlivem změněných hladin estrogenů se tuky ukládají do jiných tělesných partií. HSL může tento projev přechodu pozitivně ovlivnit - nárůst hmotnosti nebude tak velký nebo žádný.

Pozitivních benefitů popsaných výše je mnoho a většina žen o nich neví a neuvědomují si, že je HSL investice do budoucna.

Doporučují ji všichni lékaři, nebo jsou někteří proti?
Konkrétně nevím o žádném lékaři, který by hormonální substituční léčbu vysloveně nedoporučoval. Řekněme, že někteří lékaři k ní přistupují opatrněji.

Čtěte také:

Reklama