shutterstock-220441663.jpg
Foto: Shutterstock

Nina řešila, co si na svatbu kamarádky vezme na sebe. A jelikož nevycházel obřad na úplně nejteplejší den tohoto jara, přemýšlela i nad tím, aby jí nebyla zima. „To počasí mi do toho trochu hodilo vidle. Měla jsem už dopředu vymyšlené šaty, ale bála jsem se, že mi bude zima. Jelikož mám doma ale jen černé kalhotové kostýmy, nepřicházelo to v úvahu a nový už jsem nestíhala sehnat. Navíc už v obchodech ani není příliš velký výběr, protože jsou všude hlavně letní šaty,“ říká Nina.

Nakonec si vzala midi šaty na ramínka a převázala je košilí, s tím, že nějaké přechody venku vydrží. „Ta převázaná košile mi přišla trochu nemístná, ale říkala jsem si, že si ji vemzu jen v nouzi a jinak to vydržím s holými rameny. Hostina je naštěstí uvnitř. Když jsem dorazila na svatbu, muži měli povětšinou obleky a ženy delší šaty. Byla jsem tedy ráda, že nejsem nijak nevhodně oblečená oproti ostatním,“ vypráví.

Šok ale nastal, když skončil svatební oběd. Najednou se lidé začali chodit postupně převlékat do aut. „Další a další muži na sobě měli kraťasy a obyčejná bavlněná trika, někteří i s potisky. Několik lidí mělo mikiny, pár žen dokonce legíny a slabé teplákové volné kalhoty,“ vypráví Nina, která z toho byla dost nemile překvapená.

Také jsme psali: Buďte stylovými svatebčankami: Jak se obléknout, když jste pozvané na svatbu

shutterstock-390271141.jpg
Foto: Shutterstock

„Vůči novomanželům mi to přijde nemístné, neuctivé a neslušné. Na svatbě jsem nebyla pár let, ale nevěřím, že se to takhle změnilo. Vždycky se převlékala jen nevěsta a to do nějakých pohodlnějších jednodušších šatů, ale stále šlo o elegantní a vhodný kousek. Jde přece o slavnostní a formální událost, pro ty dva je to jeden z nejdůležitějších dní v životě, a někdo je tam v legínách? Nehledě na to, že za svatbu zaplatili nehorázné peníze. Hodně stojí i fotograf, a teď si vezměte, že za něj dáte několik tisíc, v dnešní době klidně 15 tisíc, a pak máte fotky s lidmi v teplácích, kraťasech a potiskaných tričkách. Něco jiného je, kdyby to byl neformální dress code svatby, ale tohle je hrozné,“ vysvětluje Nina svůj pohled na věc.

Čtete také: Na svatbě je nutné dodržovat módní pravidla, znáte je? Vyhněte se faux pas a světlé silonky nechte ve skříni

Podle ní je normální, když je teplo a muži se svléknou ze saka do košile, ale aby chodili v kraťasech a tričku, se nehodí. „Kalhoty a sako, někdo v tom chodí každý den do práce a je v tom do rána do večera. To v tom nemůžou vydržet jeden den?“ rozčiluje se a dodává: „Chápu, že si ženy přezují boty, ale ty šaty taky mohly vydržet. Nebo si měly vzít punčochy a přes sebe svetřík, jestli jim byla zima.“

Další kamarádky, které nyní chystají svatbu, Nina dopředu upozorňuje, aby svatební hosty upozornily na dress code. „Jedna kamarádka mi říkala, že to zažila už víckrát a na pozvánky pak napsala, že je zákaz kraťasů, džínů a dalších méně formálních kousků oblečení,“ kroutí hlavou.

A jaký názor na to máte vy?

Zdroj: Čtenářka Nina

Reklama