Řeší se možná legalizace konopí v ČR: Škodí zdraví, nebo ne?
Konopí se v posledních letech těší velké oblibě. Mluví se i o možné legalizaci. Jak je to v jiných zemích a jak ovlivňuje lidské zdraví?
Česká republika je jednou z nejprogresivnějších zemí, co se legislativy a konopí týče. Zároveň se tu konopí těší velké důvěře lidí. V Nizozemí je konopí zcela legální, ve všech zemích EU je zatím povolené CBD. Právě kanabidiol CBD je na raketovém vzestupu v celé Evropě. V Česku jsme doteď měli rovněž největší povolený limit THC v rostlině – 1 %, a tak jsme patřili k největším výrobcům a obchodníkům.

Pozor! Na konci dubna přišla EU s prohlášením, že kanabidiol není dostatečně prozkoumán v souvislosti s dopady na lidské zdraví a že ho není možné prodávat v žádné zemi Unie. Zákaz má přijít během června. Vše je ale stále v jednání.

645e1b00f3c7fobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Zdravotní benefity
Zdravotních benefitů konopí je celá řada. Nejvíce je nyní pozornost odborné i laické veřejnosti zaměřena na kanabionidy. Tyto látky přirozeně se vyskytující v rostlině konopí ovlivňují celou řadu fyziologických pochodů v těle. V lidském těle je totiž endokanabinoidní systém, který ovlivňuje a koordinuje jednotlivé systémy. Je to takový operační systém organismu. V dnešní hektické době plné různých toxických vlivů je funkce tohoto systému často vychýlena, a to může vést k chronickým vleklým zdravotním potížím. Použití kanabinoidů může náš vlastní systém znovu uvést do rovnováhy. Nejčastěji skloňované benefity kanabinoidů jsou protizánětlivý efekt, vliv na uklidnění a zlepšení spánku, snížení krevního tlaku a zlepšení funkce nervového systému.

Jako klinický onkolog se nejčastěji setkávám s využitím konopných preparátů s obsahem kanabinoidů při nádorovém onemocnění. Zde si neodpustím zdviženým prstem varovat před snahou samoléčení vlastního onemocnění jen pomocí konopí. Některé studie sice naznačují, že látky z konopí mohou ovlivňovat samotnou rakovinu, rozhodně to ale nelze doporučit,” říká MUDr. Vít Martin Matějka.

Kde ale konopí nachází obrovské pole působnosti a je pacienty velmi kladně hodnoceno, je podpůrná léčba. Ať se už jedná o potlačování některých symptomů onemocnění - bolest, psychické problémy, nechutenství, či nežádoucí účinky vlastní onkologické léčby - nevolnost, slabost, kožní problémy a další.

Může konopí škodit?
Jako cokoliv, co je účinné, je třeba i s konopím nakládat opatrně. Výhodou je, že pokud pomineme otázku THC - psychotropní složky konopí, tak je užívání konopí velmi bezpečné. Vždy je třeba při řešení nějakého zdravotního problému pomocí této byliny dohledat co nejvíc informací, optimálně konzultovat se svým lékařem a postupovat s rozmyslem. Konopí rozhodně není všelék, který bude fungovat, bez dalších základních složek léčby – úprava životního stylu a vyhýbání se věcem, které zdravotní problémy způsobily.

Pozor na domácí vaření
Výrobci a pěstitelé konopí vědí, jak s rostlinou pracovat, jak správně vyextrahovat aktivní látky a jak z rostliny dostat maximum všech látek, které opravdu pomůžou. Při domácí výrobě se nevyextrahuje vše a je rovněž těžké docílit správného nosiče, tedy základu masti, s nímž by se dosáhlo nejlepší penetrace pokožky.

Zdroj: MUDr. Vít Martin Matějka z Canalogy.cz, Vladimír Pažíka z Cannor.cz, eagri

Čtěte také: