Včera jsem  vám opět trochu zašifroval denní otázku. Použil jsem velmi jednoduchý šifrovací systéma proto na to přišlo mnoho z vás. Všem gratuluji!

Včera jsem vám v 8 hodin vydal novinku:  Vzrušující šifra pro každou z vás

V ní jsem vám zadal následující šifru:

11           -7            11           -1            -13         15           3             -18         11           -2            11           -2            1             -11         5             -13                2             6             3             -3            7             2             -3            -4            1             -7            15           -11         -6            17           -6                1             4             1             -11 ?

A jedinou nápovědu : číslo 26

Jaké bylo řešení? Vážně jednoduché. Nápověda 26 vám měla napovědět, že pracujeme s abecedou o 26 písmenech. Tzv. anglickou – ta je bez háčků a čárek a také bez písmena CH.

A ta čísla? To první odkazovalo na 11. písmeno abecedy tedy na písmeno K. Druhé číslo říkalo, že od čísla 11 máte odečíst číslo 7 a 4. písmeno je D. Třetí číslo přikazovalo přičíst číslo 11 a vyšlo vám písmeno O, které je patnácté. A tak dále až do konce.

Níže máte tabulku pomocí které jsem text zašifroval…

reseni.jpg

A když jste to celé rozšifrovaly, vyšla vám otázka:

Kdo napsal Justina čili prokletí ctnosti?

A správnou odpovědí bylo: Donatien-Alphonse-François, markýz de Sade

Za správnou jsem samozřejmě považoval jakoukoliv verzi jeho jména. Na detailech nelpím…

Věřím, že vás soutěž pobavila a mimořádně v úterý se můžete těšit na další…

Přeji krásný den!

Reklama