Jak jsem včera slíbil, dnes přináším řešení včerejší soutěže. Podívejte se, jak se řeší Vernamova šifra.

Včera jsem v osm hodin ráno vydal novinku Denní soutěž – podnikatelská otázka.

V ní jsem vám zašifroval otázku a dal pár nápověd.

Otázka zněla:  Lcnh lm trortcoor icnocior ncxrvco axuomgouavr a ybgmort utmimoht?

a první nápovědou bylo jméno C. E. Shanon. Tento geniální matematik v roce 1949 potvrdil, že tzv. Vernamova šifra se nedá prolomit žádnou silou a tedy, že bez znalosti klíče není možné tuto šifru rozluštit.

Chápu, že vás při pohledu na změť písmen popadla zoufalost. Ale takový kruťas, abych vám klíč nedal nejsem. Proto jsem vám jako další nápovědu dal latinský citát Finis coronat opus.  Tedy přeloženo Konec korunuje dílo.  Tím jsem vám chtěl naznačit, že si máte přečíst celý článek a věnovat pozornost závěru článku. Tam se totiž skrýval klíč k rozluštění šifry:

2239  28  791972319 92332519 3289223 88638416829 8 7748197 67898197?

A když jste měly k dispozici otázku i klíč, již to vyžadovalo jen trochu trpělivosti a otázka byla na světě.

Co je Vernamova šifra najdete na Wikipedii .

Já to popíšu jen v hrubých obrysech. Ke každému písmenu existuje odpovídající číslo v klíči. Jak jsem vám uvedl, pracoval jsem a anglickou abecedou, tedy s abecedou bez háčků a čárek a bez písmena CH. Číslo v klíči říkalo o kolik písmen musíte posunout písmeno v zašifrované otázce zpět, abyste dostali rozšifrované písmeno. A to je již opravdu jednoduché. Dám vám sem převodní tabulku, tak jak jsem si ji při šifrování vytvořil:

tabulka.jpg

Z této tabulky vyplývá, že když od prvního písmena M odečteme první číslo klíče 2 vyjde nám písmeno K. Od druhého písmena C odečteme druhé číslo 2 a vyjde nám A… Když to takhle doděláte až do konce vyšla vám otázka:

Jaký je minimální základní kapitál společností s ručením omezeným?

A do odpovědního boxu stačilo napsat správnou odpověď 200 000,-

Všem, které šifru vyluštily a správně odpověděly, gratuluji. Těm, kterým se to nepodařilo, radím, nezoufejte, příští týden bude asi křížovka :)

Tak jak, bavilo vás to?

Reklama