Včera jsem pro vás připravil lehkou šifru a zajímavou otázku. Podívejte se na řešení i správnou odpověď!

.. / -... / .-.. / / - / ... / -... / --.- / --.. / / -.-. / --.. / -.- / / - / --.. / -- / / .. / .--. / --. / -... / -- / -... / / .- / ..-. / -.-. / -- / -... / --.- / ..-. / ..--.. /

Takhle včera vypadala otázka., Po přeložení z morseovky jste získaly následující text:

Ibl tsbqz czk tzm Ipgbmb Afcmbqf?

Zmatek nad zmatek, že? Dal jsem vám proto nápovědu:

Když se dva vezmou, vytvoří pár, kde se stanou jednou duší. Je tedy jedno, do kterého těla zpět vstoupí. A já do nich vstoupil ve všech případech obráceně.

Zdůraznil jsem vám, že jsem pracoval s anglickou abecedou o 26 znacích. Nápověda vám měla prozradit, že jsem k sobě svázal písmena po dvou a jen jsem jejich zápis prohodil. První dvojice byla AB – Písameno A jsem tedy zaměnil za B a písmeno B za A. Stejně tak i písmena CD – C se stalo D a písmeno D se stalo C.

Vzniklo tak 13 dvojic. Viz následující tabulka:

t

 A po přeložení zpět vám vylezl následující text:

Jak stary byl syn Johana Bednare?

Tady jste měli další nápovědu, že odpověď máte najít na stránkách  Českého rozhlasu.

Když jste si zadali do vyhledávače kombinaci jména Johan Bednář , syn a Český rozhlas – vypadl na vás následující odkaz do archivu českého rozhlasu:  Hlásit ihned!

A přímo v něm najdete i následující text:  Prosím vás v zoufalé naději o pomoc. Jsem žena dělníka Johana Bednáře vyslaného na práci do Říše, ale on se mi nechce vracet. Je to táta 3letého chlapce. Všichni z Gmündenu jsou doma, ale ten náš chce být od nás pryč pro ruské děvče, které v Rakousku poznal. Jaký to je pořádek na světě – Čech v Rakousku, kde si dělá co chce a já musím obtěžovat úřady, aby mně toho hejska poslali domů, aby živil rodinu a nedělal po světě ostudu! Prosím vás snažně, najděte toho lumpa! Ať se o nás stará a nechá tu Rusku. S nadějí Marie Bednářová Klikov. 

Z textu je zřejmé, že správná odpověď bylo:  3 roky.

A správně odpověděly tyto čtenářky:

14Zuzka, arminka, black.bird.third, dasena, daska59, Ivásek, janaf, kukátko, Kytinkak, lenig, marde, margot, monkee, onohlo, RosaGloriaDei, samecka, Sard, Věrulinka, zsuzsika

Gratuluji a obdivuji!!!

Krásný den přeji!

Reklama