5e9044096109dobrazek.png
Foto: Shutterstock

Budete schopna splácet?

Pokud nevyděláváte, nejspíš nepůjdete žádat o půjčku do banky, kde by řešili vaši následnou schopnost peníze vrátit. Tím spíš byste si měla sama počítat, zda budete mít na splátky. Sepište si všechny své výdaje (ale skutečně všechny, i ty drobné) a s nimi porovnejte své příjmy. Nejhorší, co můžete udělat, je splácet půjčku další půjčkou. Dostanete se tak do kolotoče, z něhož není snadné vystoupit.

Pomůže stát?

Pokud usoudíte, že byste mohla mít se splácením problém, zkuste to vyřešit jinak. Už jste si například zjišťovala, zda nespadáte do skupiny obyvatel, které mohou zažádat o finanční příspěvek v nouzi od státu?

  • Jaké jsou vaše možnosti, to zjistíte ZDE.

Jak vybrat věřitele

Vaše kroky pro půjčky by měly vést nejprve do banky. Pokud tam neuspějete, ale přesto na půjčce trváte, můžete o ni zažádat u některé nebankovní společnosti. Vždy ale myslete na to, že ačkoli se v reklamách tváří jako spasitelé, půjčují vám jen pro svůj zisk. A ten se u každé z nich diametrálně liší. Zatímco u jedné vás bude půjčka ve výši 10 tisíc korun stát za jediný měsíc „pouhé“ stokoruny, jinde po vás budou chtít několik tisícikorun. Vždy se tedy zajímejte o výši roční procentní sazby nákladů neboli RPSN. Ta v sobě ukrývá nejen úroky, ale také různé poplatky a pojištění. Čím krátkodobější půjčka, tím dražší bude.

  • Zatímco u banky se RPSN může pohybovat okolo 3,5 %, u nebankovních institucí to může činit třeba 50 %.

Tady je pro přehled srovnání několika poskytovatelů půjček, které v loňském roce nechala vypracovat společnost Člověk v tísni.

5e90402563f52pujcky.jpg

Pozor na pokuty

Mnohem větší peníze vás bude stát, když nebudete moci splácet. Zákon o spotřebitelských úvěrech sice omezuje maximální výši sankcí, které si společnosti mohou účtovat v případě prodlení, ale i tady se dají najít kličky.

„V některých případech jsme narazili na praxi, která je, podle našeho názoru, na hraně toho, co zákon umožňuje a v některých případech nejspíše i za ní. Dojde-li například u jedné ze společností ke zpoždění s úhradou splátky, nebo pokud se zhorší klientova finanční situace, společnost může navýšit dohodnutou úrokovou sazbu o 150 %. U jiné zase vede nesplacení půjčky v dohodnutém termínu ke zpětnému navýšení poplatku o 100 %. U desetitisícového úvěru jde o 2 500 Kč. Společnost navíc účtuje běžné sankce a úrok z prodlení,“ uvádí příklady z praxe jeden z autorů analýzy pro společnost Člověk v tísni David Borges.

Stačí se podívat na tento graf.

nesplaceni.jpg

Myslete ale na to, že na trhu s rychlými půjčkami působí plno dalších poskytovatelů, ne jen ti registrovaní pod Českou národní bankou.

Podtrženo, sečteno

Vždy si raději vyberte větší, prověřenou společnost. Pokud ne, zkuste na internetu vyhledat zkušenosti klientů s vámi zvoleným poskytovatelem úvěru.

  • Úvěrovou firmu můžete prověřit v seznamu licencovaných společností na webu České národní banky.
  • Nespěchejte s podpisem. Vždy si důkladně přečtěte smlouvu. Jestliže něčemu nerozumíte, nechte si to vysvětlit.
  • Nechte si vypočítat, kolik za půjčku skutečně zaplatíte, a kolik případně zaplatíte v případě, že nebudete schopna splácet.

Čtěte také:

Reklama