První obavy při plánování rodičovství vždy souvisejí s možností ztráty jakési svobody. I já se bála, že náš dosavadní život plný hor, kola, běžek, skialpů nebo cestování po Asii s dítětem skončí. Naše okolí nás o tom přesvědčovalo.

S partnerem jsme si však řekli, že my to dokážeme... povedlo se!

Jedeme do města

První cyklistický úkol byl vybrat vozítko, ve kterém bude dítěti příjemně a přitom bude dostatečně terénní na naše výlety. Naší volbou byl Croozer 737. Problém s tím, že ho budeme používat i běžně, a proto by dítě mělo mít možnost v něm ležet, jsme vyřešili vyrobením speciálního polystyrénu, na který jsme dali vnitřní tašku z kočárku, kterou jsme sehnali v bazaru.

reprodukce

Do města byl tedy Croozer uzpůsoben, teď ještě terén. Nelíbila se nám cena novorozenecké vložky, a proto jsme na radu prodavače koupili autosedačku Maxi Cosi, která jako by pro Croozer byla vyrobena, upevnili jsme ji několika lanky a náš „tank" byl připraven.

Vzhůru do terénu!

Pár malých terénních výletů jsme stihli ještě v šestinedělí, nicméně to pravé ořechové přišlo až po pátém týdnu. Vytáhli jsme kola a vozík zapojili.

Alespoň ze začátku bylo nutné hledat spíše asfaltové silnice co možná nejhladší, ale ty nám Krušné hory, Jizerky a nebo třeba jen Kokořínsko daly. Za léto jsme stihli najet něco přes tisíc kilometrů.

reprodukce

Protože máme VW Transportéra s komfortním lůžkem uvnitř, po všechny letní výlety nám posloužil jako hotel na kolech. Terezka spaní v autě snášela dobře, a i když jsme neměli štěstí na počasí, vždycky to nějak šlo udělat.

Mytí probíhalo buď v kempu, kam jsme jednou za čas museli zavítat, a nebo v ohřáté vodě na benziňáku uvnitř v autě.

Hory i koupání

Protože horolezectví je také naše záliba, zajeli jsme dvakrát v létě k Lago di Garda, kde se naše dítě vyvezlo v Croozeru k jakékoliv skále v Arcu či u jezera, a poté odpočívalo ať už na zemi, či ve svém kočáru, a my mohli nerušeně lézt. Tak nás neminuly ani překrásné výstupy nad Cortinou.

reprodukce

Také plavání se nám podařilo vyřešit - koupili jsme nafukovací člun, do něho vsadili autosedačku i s Terezkou, člun přivázali za jednoho z nás a plavali - nutno podotknout, že voda musela být klidná. Lago di Garda nebylo úplně nejvhodnější, Orlík byl mnohem příhodnější.

reprodukce

Vozík na lyžích

Když napadl sníh, těšili jsme se na běžky a skialpy. Nechtělo se nám platit za lyžařský set, proto si necháváme vyrobit od kamaráda svářeče hezké udělátko ze starých běžek.

reprodukce

Můžeme jednoduše upevnit lyžičky místo koleček a vozík táhnout za sebou na laně. Velkou výhodou Croozeru je to, že do vozíku netáhne. Slídu máme zataženou, Terezka si to tam zadýchá a teplota se pohybuje o dost výš než u nás venku.

Jak je vidět, i s dítětem je život plný možností, vše záleží jen na vás. Reprodukci zdar!

Připravil server www.horydoly.cz
Foto autorka

Čtěte také:

Vyrazte s dětmi na kolo!
První noc tam venku