shutterstock-481431523.jpgBologna, Foto: Shutterstock

Při vyprávění historek z cest po Itálii jsem si nemohla nevšimnout, že více než cokoliv jiného zajímá přátele, jak Italové zvládají dodržovat hygienické podmínky. Přirozeně. Hysterie ohledně pandemie v tom nejtěžším období vygradovala na maximum a jen málo Čechů se odváží takzvaně vystrčit paty. Místo toho se nejen v pražském ohnisku bez roušek radují na jinak zahraničními turisty zatížených památkách a hlava na hlavě leží na koupalištích. Večer pak zajdou na vydýchanou diskotéku. Z toho vychází jen dvě věci. Za prvé, bez možnosti vycestování by nás v té naší malé zemičce bylo až příliš a za druhé, v zahraničí se budete cítit bezpečněji než u nás.

Mohlo by vás zajímat: Reportáž od čtenářky ze Švýcarska: Místní berou situaci s humorem

shutterstock-1641226048.jpgTakto vypadají v týdnu uličky ve vyjmenovaných italských městech. Foto: Shuttrstock, Bologna

Zatímco v Čechách už znovu rozjíždíme noční život a dezinfekce a roušky jsme zahodili vítězoslavně do koše, v Itálii je stále ještě cítit obezřetnost. Jindy narvané muzeu Enza Ferrariho zeje prázdnotou, i přes to u vchodu musíte projít tunelem, kde se měří teplota, dezinfikují se ruce a každý z návštěvníků dostane roušku v pytlíčku Ferrari, kterou si samozřejmě musí okamžitě vyměnit za tu svou. Obdobně je to i v jiných muzeích například v Bologni či ve Veroně, v některých se jen neměří teplota. Co se týče nočního života nebo i návštěvy restaurací, do vnitřních prostor barů, restaurací a kaváren nikdo nechodí, a to i přes to, že rouška u stolu není povinná a majitelé lákají ve vedrech na klimatizaci. Zahrádky jsou narvané k prasknutí, obsluha nosí roušky. Některé bary zavírají již v 10 hodin, jiné v 11, ale žádný večírek do ranních hodin nečekejte nikde. Tedy skoro nikde. Turisté u Lago di Garda křepčí u vody na hudbu z repráčku, jako by se nic nedělo.

Mohlo by vás zajímat: Reportáž z Řecka od čtenářky: Na místě je minimální možnost nákazy

IMG-2192.jpgŠikmá věž v Pise, Foto: redakce

Mnoho obchodů v centru je zavřených. Zatažená mříž značí, že se majitelům nevyplatí pro pár turistů otevřít. Bolognu, Modenu, Parmu, Veronu, Florencii máte možnost vidět prázdné jako nikdy dříve. Pokud se vám stýská po davech, potkáte je v Pise, kde je ale podle místních stejně o polovinu méně lidí než v běžnou sezónu.

Mohlo by vás zajímat: Reportáž z Chorvatska od čtenářky: Rozdíl s předchozími lety byl pořádně znát

Italové se druhé vlny nebojí, snaží se však striktně dodržovat všechna hygienická doporučení i nařízení, jak jen to jde. Kromě toho, že tak chtějí předejít tomu, co se odehrávalo na jaře, nechtějí také, aby si na ně zbytek světa ukazoval prstem jako na národ nepoučitelných. Pokud tedy trávíte léto obdivováním českých památek po boku další tisícovky lidí a máte možnost vycestovat autem, možná byste mohla Čechám ulevit. Itálii bez davů už zřejmě po této sezóně dlouho neuvidíme.

Reklama