Dostala jsem šanci zbavit se krátkozrakosti a opět vidět ostře do dálky. Bez brýlí či kontaktních čoček. Prošla jsem předoperačním vyšetřením, a tak už mi nic nebránilo laserovou operaci NeoSmile 3D na oční klinice podstoupit. Pokud vás zajímá, jak takové vylepšení zraku probíhá, čtěte dál.

A je to tu. Po nezbytných vyšetřeních nadešel den operace. Lhala bych, kdybych tvrdila, že jsem se na ni dobře vyspala. Hluboko do noci jsem si, jako před každým lékařským zákrokem, nadávala, do čeho se to zase pouštím. Naštěstí v práci během dopoledne před operací nebyl čas „přemýšlet“.

Příprava na operaci

Moje první otázka na zdravotní sestru Oční kliniky DuoVize byla prozaická. Zda dostanu nějakou injekci na uklidnění. A její odpověď mi udělala nefalšovanou radost. Půl tablety Lexaurinu tu prý vyfasuje před operací každý pacient. Pro odbourání největšího stresu. A tak zatímco mi postupně kapala do očí znecitlivující kapky, skutečně mi přestalo tak zběsile bušit srdce. A já se pomalu dostávala do klidu. Na operační sál jsem odcházela s úsměvem a samolepkou nesoucí mé jméno na čele.

V předsálí už čekala primářka Lucie Valešová. V jejích rukách byla ostrost mého vidění. Ale klid, s jakým mě přivítala a vysvětlovala, co se bude v následujících minutách dít, mě dostal zase o něco víc do pohody. Stejně tak její ujištění, že neucítím žádnou bolest. Maximálně tlak či zatahání. Se svou největší obavou, že se na celý zákrok budu dívat, a to hodně z blízka, jsem se raději nesvěřila. Zhluboka jsem se nadechla a nakráčela na sál.

Na sále

V malé potemnělé místnosti s lůžkem a několika „sci-fi“ přístroji už kmitalo celkem dost sestřiček. Ani jsem se nestačila moc rozhlédnout a už jsem držela v náručí velkého plyšového psa, s nímž mě uložily na lehátko. Zhluboka jsem se nadechla. Teď to přijde!

„Jedno oko vám zakryjeme a na druhé dáme rozvěrač. Podrží víčka, abyste nám nemrkala,“vysvětluje sestra a upozorňuje, že jeho nasazení nemusí být příjemné. Ucítila jsem jen chlad kovu, ale rozhodně ne bolest. Jen malé zatáhnutí. Pak už se nad moji hlavu přesunul VisuMax, 3D laser, který je za odstranění mých dioptrií odpovědný. Ale to vnímám už jen pocitově. Moc toho totiž nevidím. Připadá mi, jako bych přes oko mělo téměř neprůhlednou blánu. Ale žádná tam prý není.

„Teď se dívejte přímo nahoru do zeleného světýlka a neuhýbejte okem. Laserem vám otevřeme po straně rohovku, bude to přibližně třímilimetrový oblouček,“ vysvětluje primářka a z přístroje se ozve lehké hučení. Dívám se do světla a cítím mírný tlak na oko. Trvá to ani ne minutu a světlo zhasne. Nebolí to, ale stejně jsem nervózní. Co přijde dál? Kapky, hodně zvlhčujících kapek. Jejich příval oko příjemně chladí, to bych vydržela dlouho.

Ale teď už ve své práci pokračuje laser. Svítí mi do oka a krouží nad ním. Prý vysílá velmi rychlé impulsy, ve zlomečcích sekundy. Primářka na vše dohlíží mikroskopem a vysvětluje: „Laser pracuje ve třech rovinách, lze nastavit výšku, šířku, ale také hloubku řezu. Díky tomu teď může oddělit přebytečné množství rohovky, která překáží v ostrém vidění.“

oko6

Jakmile tuto přesně naměřenou přebytečnou část rohovky oddělí, primářka jej odkloní a pinzetou (prý) mi ji odstraňuje z toho malého řezu na kraji rohovky ven. Já ovšem nic nevidím. Jen cítím, že se mi s okem trochu pohybuje. Nebolí to, jen je to takový zvláštní pocit. A opět to příjemné opláchnutí oka… „Tak jedno oko máte za sebou,“ usmívá se sestřička a odlepuje mi to, které má přijít na řadu nyní. Oddychuji si, žádná hrůza se nekonala. U druhého oka se odehrává to samé. Už vím, do čeho jdu, počítám vteřiny.

První minuty po operaci

A je po všem. Přibližně za dvacet minut. Za ten strach to nestálo. A já vidím! Oči jsou sice trochu citlivé a vidění ne úplně ostré, ale i tak je to super! Paní primářka si ke mně sedá, abychom si udělali společnou fotografii, jako s každým odoperovaným. „Jste první pacientka, která si při operaci zpívala,“ usmívá se vedle mě a já se chytím za pusu. Takže to moje broukání si pro uklidnění nebylo tak tiché, jak jsem si myslela…

po operaci

Poslední vyšetření a pak domů!

Opět sedím v místnosti, kde jsem se na operaci připravovala, zůstanu zde půl hodinky. „Oči vás teď mohou řezat,“ varuje mě sestřička, ale já mám pocit písku v očích jen pár minut. Pak už vůbec nic. Žádná bolest ani červené oči. Jako kdyby se nic nestalo. Jen světlo mi trochu vadí, a tak si beru tmavé brýle.

Nakonec ještě prohlídka u paní doktorky a můžu se vydat domů. S práškem na spaní, proti bolesti a s kapičkami do očí. „Nejlepší je jít si lehnout a všechno to zaspat. Večer už můžete v klidu sledovat televizi. A zítra na kontrole nashledanou,“ loučí se lékařka.

Tak uvidíme, jak uvidíme, říkala jsem si, když jsem doma během chvíle a bez prášku usínala. O průběhu hojení vás budu informovat zase příště.

Partnerem tématu a poskytovatelem zákroku NeoSMILE 3D jsou prověřené oční kliniky pražská Oční klinika Duovize a brněnská Oční klinika NeoVize. Více o laserových operacích se dozvíte na www.duovize.cz a na www.neovize.cz.

Duo a Neo vize

Čtěte také:

Reklama