608ab7270d6b5kou2.jpg

Moderní laboratoř aktuálně stojí na pražském Výstavišti kousek u vstupu do parku Stromovka a bude tam pro veřejnost do konce května. Navštívit by ji povinně měli všichni kuřáci, interaktivní přístup však zaujme i uživatele bezdýmných alternativ starších 18 let. Dozvíte se v ní vše, co jste potřebovali vědět ohledně rozdílu mezi alternativními a klasickými cigaretami.

Hlavním cílem osvěty Phillip Morris – Svět bez kouře je upozornit na škodlivost cigaretového kouře a jeho negativních účinků na lidský organismus. V laboratoři profesora Dohořela nás obklopil fascinující svět vědy. Jeho hlas mu propůjčil herec Marek Němec, v rámci svého výzkumu a popularizace jeho výsledků bojuje za jedinou věc, za Svět bez kouře. Jak by měl takový svět vypadat?

kou4.jpg

Desítky let výzkumů ukazují, že hlavní příčinou onemocnění souvisejících s kouřením jsou škodlivé látky obsažené v kouři. Nás o tom přesvědčil hned první experiment. Tři válce naplněné vatou ukazovaly, jak vypadá bílá náplň po použití devadesáti tabákových náplní a pro srovnání devadesáti klasických cigaret.

Rozdíl mezi aerosolem a kouřem byl evidentní. Zatímco aerosol zanechal vatu čistě bílou, cigaretový kouř ji zbarvil do hněda. A při představě, že takto hnědnou naše plíce, nám nebylo úplně do smíchu. Jako by nám profesor Dohořel četl myšlenky! Hned v další interaktivní vitríně jsme se totiž mohly podívat na plíce kuřáka po vdechování dehtu. Po takové ukázce jsme raději rychle odběhly ke scanneru, pomocí kterého jsme si mohly podrobně prohlédnout, jak funguje elektronická cigareta s uzavřeným systémem a zařázení na zahřívaný tabák.

kou1.jpg

Nejvíc nás ale zajímalo, co bylo pro profesora Dohořela impulzem, aby se začal o problematiku cigaretového kouře zajímat. Sám nám svůj příběh prostřednictvím obrazovky vzápětí sdělil. Profesor chtěl svému dědečkovi dokázat, že bez hoření je to zkrátka lepší. Jeho švýcarský dědeček Wilibald Uhrenunruh (z otcovy strany) byl za svého mládí nadějným cyklistou, vynikal hlavně v horských prémiích. Pak ale začal kouřit, ztrácel dech a nakonec mohl jezdit už jenom z kopce. Albert se rozhodl, že dědečkovi pomůže. Vsadil se s ním, že pokud dokáže ujet na kole sto metrů a přitom žonglovat, dědeček přestane kouřit. Albert sázku vyhrál, dědeček splnil svůj slib a úplně přestal kouřit. Pak naopak on přemluvil Alberta, aby spolu začali jezdit na kolech po alpských stezkách a honili divoké sviště.

608ab78e0937ablobid0.jpg

Na základě svého osobního zážitku s dědečkem Wilibaldem začal Albert studovat na vysoké škole popularizaci vědy, aby dokázal přesvědčit o životním stylu bez kouře co nejvíce lidí. Nás tedy přesvědčil stoprocentně a vám doporučujeme, abyste se zašli do jeho unikátní laboratoře podívat také! Další informace si můžete přečíst na webu svetbezkoure.cz.

608ab78e27a10blobid1.jpg

Myslíme si, že interaktivní laboratoř SVĚT BEZ KOUŘE je velmi povedeným projektem, který srozumitelně vysvětluje rizika kouření. Cílem této osvětové iniciativy je přiblížit dospělým kuřákům a jejich blízkým výzkum a vědu stojící za moderními bezdýmnými nikotinovými alternativami, které pomáhají zlepšit kvalitu života cestou odstranění cigaretového kouře. Pokud vás to také zajímá, laboratoř najdete na pražském Výstavišti do konce května 2021. Je to velmi zajímavé a poučné, návštěvu vám můžeme doporučit. I když je profesor Albert Dohořel virtuální postavou, rozhodně má světu co říci!

Náš tip: zapojte se do redakčního vědomostního kvízu na téma kouření.

Kvíz najdete na této stránce Téma kouření: Zapojte se do kvízu a získejte redakční odměnu

Foto: Redakce

Mohlo by vás zajímat: 

Reklama