Nedávno jsme vás zvali na letní koncert Vídeňských filharmoniků, který se konal 25. května v zahradách zámku Schönbrunn. Nepovedlo se vám ho stihnout? Nezoufejte, napřesrok bude zase znovu. A jaký byl ten letošní? Skvělý!!!

Očekávajíce nával jsme tedy vyrazili poměrně brzy. Koncert měl začínat ve 20,15, ale už v půl sedmé se tvořily fronty u bran do zámecké zahrady. Navíc podle informací měly brány v případě přeplněnosti zahrady zavírat a omezit tak přístup. Nevíme, jestli se tak později stalo, ale vzhledem ke stále větší oblibě i návštěvnosti tohoto koncertu bychom se nedivili…

Schönbrunnský koncert

Samozřejmě nemohla chybět důkladná bezpečnostní prohlídka. Bohužel si na to pomalu zvykáme.

Novinkou letošního ročníku bylo umístění podia před zámkem oproti minulosti, kdy bylo před Neptunovou fontánou. Otevíraly se tím nové možnosti osvětlení a na fasádě zámku možnosti nechat rozehrát k hudbě i zajímavou doprovodnou světelnou show.

Schönbrunnský koncert

I když jsme tedy do zahrad dorazili s dostatečným předstihem, nebylo jednoduché si najít vhodné místo. Nakonec jsme zakotvili u ohrady sektoru pro VIP hosty. No, na jeviště jsme moc neviděli, i když jsme se s manželem dokonce vybavili dalekohledem, spíše jsme to sledovali na velkoplošných obrazovkách. Hudební zážitek to však byl obrovský! A atmosféra? Úžasná!

Musíme říct, že více než půldruhé hodiny dlouhé čekání před koncertem se zdálo být nekonečným, stejná doba koncertu však utekla neuvěřitelně rychle a vůbec jsme si to ani neuvědomovali. 

Schönbrunnský koncert

Víte, nemusíte být zrovna velkým fajnšmekrem klasické hudby, ale když stojíte v nádherných zahradách vídeňského paláce Schönbrunn uprostřed stotisícového davu a Vídeňští filharmonikové zahájí svůj velký koncert Dvořákovou ouverturou Karneval, pak přijde na podium hvězda newyorské Metropolitní opery Renée Fleming a zapěje česky Měsíčku na nebi hlubokém… a až se dostane k refrénu, a vy uslyšíte tím jejím rozkošným hlasem ržekni mi, ržekni (ach, to zrádné ř!)… tak vám běhá mráz po zádech! A to je ten zážitek, na který pak dlouho nezapomenete…

Schönbrunnský koncert

Ostatně koncert – letos kromě nezbytného Strausse byl zcela ve slovanském duchu - každoročně přenáší Eurovize a objeví se brzy i na ČT art. Lze si ho rovněž pustit z youtube.

A čeština, ta letos byla letos slyšet na každém kroku. Je vidět, že obliba této nevšední kulturní události se dostává do povědomí milovníků klasické hudby i u nás.

 

Na našem webu jste si mohli také přečíst:

 

Reklama