Na víkend ve znamení festivalu Mezi ploty v pražských Bohnicích jsem se těšila opravdu hodně. A ani letos nezklamal. I když jsem k podzimnímu termínu jeho konání byla trochu skeptická. Byť nebylo zrovna vedro a já chvílemi děkovala za zimní bundu, objevila jsem kapely, které si rozhodně ponechám v hledáčku.

Rozhodně se nepovažuji za hudební kritičku, takže, prosím, berte mé hodnocení kapel jako čistě subjektivní názor běžného návštěvníka.

První kapelou, kterou jsem v sobotu stihla, bylo Sto zvířat. Slaví letos své 25. výročí a rozhodně neztratila nic ze své energie, kterou na koncertech rozdává.

zvirata

Janu Lotu jsem si na alternativní scénu přišla poslechnout čistě ze zvědavosti a vydržela až do konce. Rozhodně nečekejte veselou roztančenou hudbu, ale procítěné písničky tak nějak ze života.

lota

Příjemným zpestřením byla poznávací hra Stanice přírodovědců DDM hlavního města Prahy. Nejen děti tu poznávaly, jaká zvířata s sebou na festival přivezli.

chameleon

Celkem překvapením pro mě byl Lipo ve Street Art zóně. Básník jménem Jonáš Červinka mě přesvědčil o tom, že i český rap může mít hlavu a patu a nebýt jen afektovanými výkřiky do tmy. Zvláště v doprovodu zpěvaček s úžasným hlasem, například s Ester Pavlů v hitu „Město co spí“.

Lipo

Na hlavní scéně uzavírala sobotní festivalový den Ewa Farna. Ačkoli ji trochu zlobil hlas, podala skvělý výkon. Její vystoupení nepostrádalo šmrnc a publikum si s ní zazpívalo hity od začátku její kariéry.

farna

Festivalovou neděli jsem odstartovala divadelním představením. Jména Miroslav Táborský a Anna Polívková ve hře A na hrušce sedí diktátor slibovala zábavu, a ta také byla. Je až neuvěřitelné sledovat Aniččina gesta, tolik podobná těm otcovým. Bolka Polívku zkrátka nezapře.

diktator

I děti si tu užily různá divadelní představení, tanečky, bubnování i další aktivity speciálně pro ně připravené.

divadlo

Na festivalu se na hlavním pódiu objevila i kapela Sebastian mladičkého zpěváka nebo textaře Sebastiana Navrátila, popového zpěváka Václava Lebedy vystupujícího pod pseudonymem Voxel. Ohlas měli oba obrovský, mladých fanynek se v kotli sešlo nespočet. Přesto jsem nevydržela na více než dvě písničky, často převzaté od jiných umělců. Chybělo v tom zkrátka to „něco“.

kluk

To na vystoupení skupiny Jan Jiráň & BOTAFOGO bylo o poznání méně posluchačů, i když bylo geniální. Nádherná hudba, texty i sladěné hlasy v čele se zpěvačkou Bárou Skočdopolovou v rytmech městského folku, bigbeatu nebo etna bych vydržela poslouchat mnohem déle.

festival

Mezi koncerty v jednotlivých zónách se konala v malých skupinkách také setkání s odborníky. Například psycholog Petr Šmolka hovořil o tom, co očekává od vztahu muž a co žena. Poslechnout si jej přišel i ministr financí Andrej Babiš.

srdce

Velkým překvapením pro mě byla dosud neznámá kapela Circus Problem. Sami o sobě říkají, že parta punkových klaunů si založila hudební cirkus, v kterém kombinuje balkánskou dechovku, diskotékový beat a laciný pop. Jsou úžasní!

circus

Ivan Hlas uzavíral nedělní program na Rodinné hudební scéně a dostal šanci ukázat, co v něm opravdu je. To když ke konci jeho vystoupení přestala svítit světla i fungovat zesilovače, takže musel dokončit koncert akusticky. Písničku „Na kolena“ s ním zpívalo celé publikum. Moc příjemný zážitek!

hlas

Festival Mezi ploty uzavíral Tomáš Klus. Na jeho vystoupení před ohlášenou roční pauzou se přišla podívat spousta jeho fanoušků. Měl suverénně největší publikum. A jeho vystoupení opravdu stálo za to. I když nestihl zahrát všechny své hity, kterých se lidé dožadovali, byl bezesporu skvělou tečkou za hudebním víkendem. Hýřil nejen pozitivní energií, na kterou jsme u něj zvyklí, ale také neotřelým vtipem.

klus

Festival Mezi plotyrozhodně není klasická hudební show, na kterou jsme zvyklí. Má něco navíc. To „něco“ dělá nejen prostředí areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice, ale určitě i nálada lidí, s níž sem každoročně míří. Každý si zde najde to svoje.

 

Reklama