IMG-2623.jpgZdroj: Karolína WaberováProblémy s čím dál tím jemnějšími a lámavými vlasy řeším už poměrně dlouho. Neustále zuřivě klikám na články s poutavými nadpisy a čekám od nich spásu. Ani v jednom jsem však za posledních deset let nenašla informaci, která by byla převratná. Všechno se zkrátka jen omílá pořád dokola. Nefénujte si vlasy, nejezte smažené jídlo, můžou za to hormony, hodně pijte, nepijte alkohol, nekuřte. Raději zůstaňte zavřené doma a nevycházejte...

Shodou náhod jsem v nejmenovaném salónu narazila na kadeřnici, se kterou jsem přirozeně vedla konverzaci na téma řídnutí kštice. Po chvilce se rozhlédla, sklonila se ke mně a pošeptala: Zkuste trichologii.“ Její teatrální výstup mě dovedl k myšlence, že se zřejmě jedná o nějakou magii, a tak jsem jen spiklenecky přikývla.

Doma jsem okamžitě začala „googlit“, až jsem se dopátrala toho, že trichologie je věda zaměřující se na kvalitu vlasu a vlasové pokožky. Konečně něco, co neznám, zajásala jsem a ihned se podle recenzí objednala k Lukášovi Rossbachovi do jeho pražského salónu.

5e6242144daf4IMG-2601.jpgZdroj: Karolína Waberová

Znovuzrození vlasu

Trichologické vyšetření probíhá tak, že nejprve v uzavřené diskrétní místnosti dostanete analýzu vlasů a vlasové pokožky. Tricholog se na ni dívá mikroskopem a vy se na nechutně zvětšenou kštici můžete dívat jako ultrazvuk miminka. Výsledkem by měl být rovněž porod, ne však živého tvora, ale znovuzrození vašich vlasů. Nebudeme však předbíhat. Diagnóza může být různá, ale většina žen má, stejně jako já, ucpané póry od používání různých druhů přípravků. Jeden na mastné vlasy, jeden na objem, ještě před pěti lety byly moderní silikony, které vlákno vyhladily, dnes už zase jen přírodní šampóny a podobně. Zkrátka póry na hlavě se ucpou a vlas neroste tak, jak by měl. Není vyživený, je tedy tenký a láme se.

Boření mýtů

Pomoc je sice jednoduchá, ale má dlouhý průběh. Při prvním sezení mi tricholog aplikoval na pokožku směs esenciálních olejů, potom jsem dostala masáž. Co však přineslo okamžitou úlevu, byl speciální peeling, po kterém jsem rovnou cítila, jako by vlasy mohly znovu dýchat. Jinak to popsat neumím. Ještě s otevřenou pusou úžasem jsem dostala další informaci, která podkopala všechny roky mého ozdravného snažení. Fénování vlasů totiž prý není nezdravé, naopak vlasům dělá dobře. Hned jsem si vzpomněla na to, jak jsem chodila na zastávku v hnusné pletené čepici, pod kterou jsem schovávala mokré vlasy. Poradila mi to totiž jedna kadeřnice.

IMG-2611.jpg
Zdroj: Karolína Waberová


Ruce trichologa jsou momentálně jediné, do kterých můžete svěřit osud svých vlasů. Potom stačí přestat používat přípravky, jež jsou směřované na odbourávání jednoho problému (mastnota), ale přidělávají druhý, horší a trvalejší. Chce to taky trpělivost a píli. Po prvním kroku (analýze) vám může být zjištěna klidně seborea nebo alopecie. Boj potom probíhá v ošetřování pokožky vybranými přípravky, které je nutné používat pravidelně. Jestliže si sem tam dáte smažené jídlo, na pokožku hlavy nebude mít takový dopad. Ale nikdy nečekejte, že budete mít o půlku vlasů více, než jste měly kdy před tím. Taková kouzla nikdo neumí, počet vlasů je dán geneticky. Ve všech případech však platí pravidlo číslo jedna: dodržovat pitný režim. Bez zalévání organismu je i tricholog na vlasy krátký.

Čtěte také:

Reklama