Jak probíhá operace očních víček? Lepší je vidět, než slyšet. Proto jsme se spolu s fotografem vydali do Ústavu estetické medicíny v Praze. Přímo na sál.

Ivana

Paní Ivana se pro operaci rozhodla, protože jí převislá oční víčka měnila výraz obličeje a vypadalo to, že se neustále mračí. Když jsme se s ní to ráno v čekárně sešli, byla z ní cítit nervozita. „Já se neměla na to video z operace na internetu koukat,“ opakovala a přecházela po čekárně. Než stačila vylíčit strastiplnou noc, kdy už od čtyř od rána nespala a snažila se utopit nervozitu ve vaně, přišla pro ni zdravotní sestra. Zavedla ji na pokoj, kde se převlékla a čekala na přesun na sál.

Na operační sál přišla po svých a snad ještě nervóznější. Její neklid z ní ale během zákroku postupně opadl, a došlo dokonce i na smích. Operoval ji primář zdejšího oddělení plastické chirurgie Dušan Záruba. Celou dobu s ní komunikoval a vysvětloval, co ji čeká. Během operace i po ní. „Cítím se super, představovala jsem si to horší. Cítím jen tlak, ale dá se to vydržet,“ svěřila nám, zatímco jí operatér vytvářel na již zmenšeném očním víčku úhledné stehy.

Za pětadvacet minut bylo po všem a paní Ivana si oddechla docela. „Jsem ráda, že už to mám za sebou, hrozně jsem se bála. Neměla jsem koukat na to video. Lepší by bylo, kdybych nevěděla, do čeho jdu. To z toho celého bylo to nejhorší. Jinak jsou moje dojmy z operace dobré,“ zhodnotila ještě na operačním stole.

Ivana

Jak operatér během zákroku postupoval?

  • Provedl lokální znecitlivění. Paní Ivana dostala ke každému oku jednu injekci.
  • Vyměřil rozsah nadbytečné kůže a vyznačil si ji.
  • Podle nákresu odstranil přebytek kůže.
  • Podélně rozdělil vlákna kruhového očního svalu, kde jsou tukové váčky, a vyjmul nadbytečnou tukovou tkáň.
  • Okraje kůže sešil jemným pokračovacím stehem a přelepil proužky prodyšné náplasti.

Po operaci odvedly zdravotní sestry paní Ivanu do pokoje, kde strávila s chladným kompresním obvazem na očích tři hodiny. Poté už mohla odejít s doprovodem domů.

„Teď jsem jen zvědavá, jak se to bude hojit. Mám si dávat studené obklady a na noc obklady na očích vázat elastickým obinadlem. Zajímá mě, jestli se mi udělají modřiny a za jak dlouho mi otok splaskne,“ sdělila nám své první dojmy.

Informace z průběhu hojení vám přineseme v dalším článku.

Čtěte také:

Reklama