IMG-20200626-WA0016.jpgFoto: autorka reportáže

„Vyrazili jsme s rodinou na dovolenou do Švýcarska do vesničky Gstaad k mé sestřenici, která zde žije. Hodně mě například překvapilo, že v obchodě u vchodu každý zákazník dostane kartičku, aby nebyl obchod přeplněný, a když u vchodu dojdou kartičky, tak noví zákazníci musí čekat venku, než se nějaké kartičky uvolní. Dezinfekce je v každém obchodě. Roušky zde nosili a nosí většinou jen staří lidé nebo turisté hlavně z asijských zemí, a i když nebyly povinné, tak byly v jednom obchodě, kde jsem byla, u vchodu zdarma.

Mohlo by vás zajímat: Reportáž z Chorvatska od čtenářky: Rozdíl s předchozími lety byl pořádně znát

Je zde hodně cizinců, hlavně Italů a Albánců. Turistů zde bylo také docela dost, hlavně po obchodech. Restaurace tu prý zavřené nebyly, jen byl nějaký čas omezený počet zákazníků. Má sestřenice, která zde žije, nebere celou situaci ohledně koronaviru moc vážně, a když jsme si povídali např. s jejími sousedy a lidmi z okolí, tak brali situaci s humorem a vůbec se tím nestresují.

Celkově jsou zde lidé hrozně usměvaví a veselí. V obchodě vás zdraví s úsměvem, jako by vás znali, některé prodavačky dokonce starším lidem pomáhají skládat nákup do tašek a nikdo nikam nespěchá. Další zajímavostí je například, že je zde alkohol povolen od 16 let, cigarety také. Tam i zpět jsme jeli autem a ani jednou nás žádná kontrola na hranicích nestavila, takže cesta byla bez omezení a komplikací.

IMG-20200626-WA0017.jpgFoto: autorka reportáže

Mohlo by vás zajímat: Reportáž z Řecka od čtenářky: Na místě je minimální možnost nákazy

Zajímavosti o cenách

Byla jsem překvapena, že např. Mozzarella 600 g stojí 2,90 CHF v přepočtu na koruny je to cca 75 KČ, kapsle do kávovaru 10 ks jsou za 1,90 CHF, v přepočtu asi 50 Kč. Ze zvědavosti jsem také byla na houbách v nedalekém lese, ale protože jsem měla obavy, abych nezabloudila, chodila jsem v lese jen podél cesty, a tak jsem našla jen dva hříbky. Dozvěděla jsem se, ale zajímavost, že pokud zde houbaříte, můžete si domů odnést maximálně 2 kg hub. A kdybyste chtěli úlovek zpeněžit, koupí od vás houby v každé restauraci, 1 kg hřibů za 30 CHF, cca 750 Kč, 1 kg lišek 35 CHF, cca 875 Kč.“

IMG-20200701-113629.jpgFoto: autorka reportáže

Reklama