V Pražském Radotíně žije a podniká muž, jehož terapeutická metoda je, podle jeho vlastních slov, hlavně o osobním přístupu ke klientce a o hloubkovém zmapování jejích vnitřních a zasunutých strašáků. Vedle onoho lidského přístupu volí jako léčebný prostředek něhu. Funguje to?

Koho by nezajímalo, jestli je možné něžným dotekem, hlubokým pohledem a nenásilnou konverzací zbavit ženu obavy z okolí, nebo jí navrátit pocit hodnoty či jí vlastně suplovat cituplný přístup, který by jí měl nabídnout předně partner?

A jde vůbec zaplnit v duši ženy pocit prázdna, pokud tato ví, že je to za peníze?

Pana Inženýra Havelku jsem navštívila osobně na základě několika poněkud sporných informací, které se k nám dostaly.

S sebou jsem vzala Moniku, která pro vás pořídila fotografie. Protože jsem avizovala panu Havelkovi, že přijdu jako novinářka a že se jedná o stížnost, požádal pan Havelka jednu ze svých klientek, která právě terapií prochází, aby byla přítomna i ona pro větší objektivitu a případný osobně sdělený dojem.

Byla jsem ráda. Není nad osobní kontakt s někým, kdo již rukama „něhoterapeuta“ téměř prošel.

V panelákovém bytě v nejvyšším patře se nám dostalo opatrného uvítání a černého čaje. Pan Havelka paří k lidem, kteří se velice neradi fotí, takže se mu tímto ještě jednou omlouvám za to, že musel podstoupit proceduru, která na něho působila: „Jako by kolem lítala vosa... jsem z toho hrozně nervózní.“ Nechtěly jsme pana terapeuta více trápit, a proto je fotografie jen jedna.

p

Jak probíhá terapie něhou?

„Přiznám se, že terapii něhou už dělám míň. Ovšem obě moje terapie, tedy terapie něhou a terapie transformační, kterou na mých stránkách také najdete, mají prakticky stejnou strukturu. Dohodneme se s klientkou na pěti dvouhodinových sezeních,“ sděluje terapeut.

Kolik to stojí?

„…to máte přece všechno na stránkách popsané. Můžete to odtamtud klidně opsat.“

I činím tak.

5800 Kč pět dvouhodinových sezení

600 Kč konzultace přes skype

30 000 Kč Terapie v Egyptě.

Podrobnosti a bonusy jsou V CENÍKU ZDE

Více pak na stránkách Pana Havelky TADY a TADY

Kolik máte řekněme za sebou klientek?
Asi tři sta a nutno říci, že veliké procento z nich má z toho trvalý zisk. Terapie něhou je historicky starší. Já jsem si po několika letech výcviku na několika místech a také po té, co jsem sám prošel několika terapiemi jako klient, uvědomil, že přesně vím, co jsem nikde nedostal a co lidem, kteří mají trápení, vlastně chybí. Udělal jsem si představu o tom, jak by to bylo úplně dokonale ideální. Na základě těchto svých postřehů jsem si podkládal ucelený model, jak by to mělo vypadat. Nemám žádného učitele, jen řadu inspirátorů. Ze začátku byla terapie striktně jen a jen pro ženy",dodává Ing. Havelka.

Jak to vlastně probíhá, když přijde klientka, kterou upoutá nabídka natolik, že se rozhodně řekněme vrazit poměrně větší peníze do něčeho, jako je placená něha? Co ji fyzicky čeká? (Tady by možná nebylo od věci využít přítomnosti slečny Petry, která byla tak hodná, že přijela pohovořit o celé věci z pohledu klientky až z Poděbrad. Petra skutečně působí mile, inteligentně a vyrovnaně.)

„Před tím, než jsem navštívila pana Havelku, jsem prošla terapií u klasické psycholožky, kde nemohu říci, že by mi přímo nepomohla, ale nepřineslo mi to to, co jsem očekávala, řekněme. Později jsem našla pana Havelku a domluvili jsme se na transformační terapii, kterou jsem už vlastně prošla. Myslím, že mi pomohla. Teď mám ještě před sebou ještě terapii regresní, také u pana Havelky, protože jsme u mě společně našli ještě nějaké bloky, kterých se musím zbavit. Vlastně jsem dostávala i takové drobné úkoly domů, na kterých pracovala, a podobně. Mám dobrou zkušenost, prozatím. Věděla jsem, že potřebuji transformovat programy v mé duši, které překážejí. Po pravdě řečeno jsem také prvotně sáhla po terapii něhou. Ta mě upoutala jako první. Cítila jsem, že mám problém přijímat něhu jako takovou, a to už od mala. Nechápala jsem, proč když mám vlastně spokojený život a dobrou práci, proč mi najednou vstoupí do života moment, když pojmu pocit, že je všechno špatně a mám tendenci všechno zbourat. Když jsem si přečetla stránky pana Havelky, došlo mi, že se toho mohu možná zbavit. Sama soukromě jsem ten stav nazvala jako emoční propad,“ sdělila Petra.

Vlastně bych měla se slečnou Petrou na tomto místě souhlasit. Prostředí je příjemné, čaj je dobrý a Petra nemluví jako oběť, spíše jako spokojená mladá dívka.

Jak je potom možné, že existují lidé, kteří díky nepříjemnému pocitu na terapii ztratili chuť? Respektive právě potenciální klientka, jejíž písemná konverzace s panem Havelkou byla důvodem, že ztratila zájem a hlavně byla kořenem pro vznik celé této reportáže.

K celému případu s paní Matoušovou, jejíž vyjádření a e-mailovou korespondenci máte s jejím souhlasem k dispozici níže, pan Havelka řekl:

„Předně to bylo nedorozumění. Paní Matoušová neřekla, o jakou terapii má zájem, a já jsem se domníval, že má zájem o transformační. Tady došlo k omylu. Kdyby paní Matoušová rovnou napsala, že mi nedůvěřuje, zálohu bych vrátil.“

A vrátíte ji teď?
Ne, protože naposledy mi napsala, že si mám peníze nechat. (pozn. red.: Pan Havelka později opravdu předmět spravedlivého hněvu paní Matoušové s průvodníme-mailem vrátil).


Na tomto místě se sluší nahlédnout do pocitů tolik diskutované potenciální klientky paní Matoušové s panem Ing. Havelkou.

„Pana Havelku jsem kontaktovala telefonicky. Zaujala mě terapie něhou. Napřed jsem měla v úmyslu zkusit to přes Skype, což pan Havelka na svých stránkách také nabízí za 600 Kč.
On mě ale přesvědčil, že to pro mě není vhodné, abych zaplatila zálohu 800 Kč a přijela jsem osobně. Půl hodiny spolu pohovoříme a já se potom rozhodnu, zda bych chtěla k němu opakovaně přijít. Pokud usoudím, že ne, vrátí mi zálohu, a pokud že ano, tak abych měla s sebou 5000 Kč v hotovosti.

Jaké mám problémy, ho v celku nezajímalo, ale neustále řešil, abych měla sebou 5000 Kč.

V dohodnutý termín jsem se dozvěděla termín operace, kterou musím podstoupit, a usoudila jsem, že pokud se pro terapii rozhodnu, termíny by mi kolidovaly.
Proto jsem se panu Havelkovi omluvila a požádala ho o vrácení zálohy zpět na můj účet. Říkala jsem si, že celou akci nechám až po zákroku a rekonvalescenci.
Jaké bylo moje překvapení, když mi pan Havelka napsal jakýsi rozbor o útěku před terapií... nic o mně nevěděl, ale byl zcela přesvědčen. Nedalo mi to a jala jsem se více prozkoumat jeho oranžové stránky, na kterých je plno oslavných reakcí, psaných stejným slohem... jako by se po terapii písemný projev klientů zcela sjednotil. To byl první moment, který mě zarazil.
Další a pro mě velmi zásadní moment v mém rozhodnutí, že toto není pro mě cesta, byl okamžik, kdy jsem si přečetla reakci pana Havelky na článek ve Vlastě. Ten článek mi přišel v zásadě normální a objektivní, ale ta reakce mě naprosto utvrdila v tom, že pan Havelka nepatří mezi osoby, které bych chtěla ve svém životě potkat. (pozn. red.:článek z Vlasty i vyjádření paní redaktorky Schneidewid, která jej psala, najdete níže.)
Rozhodla jsem se, že dohadováním o peníze se nebudu vyčerpávat, a v duchu hesla „Za blbost se platí“ jsem panu Havelkovi napsala, že pokud má pocit, že ho moje finance spasí, tak že mně to za tu zkušenost stálo.
Moudrý člověk ví, že pokud udělá něco nesprávného, obratem se mu to vrátí. A já tady nejsem od toho, abych někoho trestala či soudila.
Tím jsem pro sebe celou kauzu uzavřela a svěřila se kamarádce. Jako terapeuta pana Havelku hodnotit nemohu, neboť nemám z čeho vyjít. Zkrátka pan Havelka se mnou není kompatibilní a jsem ráda, že k našemu setkání nedošlo. Ale upřímně věřím, že jiné lidi dokáže oslovit a snad jim i pomoci...

Svou e-mailovou komunikaci s panem Ing. Havelkou dávám redakci Ženy-in k dispozici.“
V. Matoušová

s

s

l

s

 


Vám, čtenářkám, a možná i těm, které hledají způsob, jak zpracovat některé negativní věci, které vás provázejí, vám, které se třeba rozhodujete, jestli zvolit klasickou terapii u renomovaného psychologa, nebo metodu alternativní, nezůstanu dlužna nic. Požádala jsem slečnu Petru, aby stručně popsala své pocity a dojmy. V nezměněné formě jsou tady.

Petra napsala:

Cestou sebepoznání se zabývám již několik let. Byla jsem dlouho přesvědčena o tom, že člověk je sám sobě tím nejlepším terapeutem a dokáže si se vším poradit sám, pokud chce, ale toto přesvědčení se v praxi bohužel nepotvrdilo :-(. Během transformační terapie jsem uviděla, že některé věci si člověk sám nahlédnout nemůže, že je někdy výhodné nechat se vést zkušeným průvodcem, s nímž se dosahuje hlubších vhledů a podstatnějších změn. Terapeut Ing. Jan Havelka na mě od prvního okamžiku působil jako důvěryhodný a přátelský člověk. Po seznamovací půlhodince jsme se dohodli na pěti dvouhodinových sezeních. V terapii jsem dostala několik nástrojů ke každodenní práci na sobě. Terapie mi pomohla zorientovat se v sobě, ve svých emocích a náladách. Už v jejím průběhu jsem pocítila změny k lepšímu, přestala jsem se točit v kruhu a sama sobě jsem se postupně stala nejlepší přítelkyní, která ví, jak se dokázat zase cítit dobře. Získala jsem pokoru, jistotu a důvěru k sobě samé. Tyto základní pilíře jsem si v terapii vybudovala a odnesla s sebou. Dnes vím, že byly, jsou a budou nezbytně nutné k tomu, abych byla v harmonii se světem i se sebou, mohla žít šťastný a plnohodnotný život, po kterém jsem přirozeně vždycky toužila.

S výsledkem terapie jsem maximálně spokojená a budu ji určitě doporučovat lidem ve svém okolí. Více o mé zkušenosti s transformační terapií jsem popsala v článku „Nekontrolovatelné emoční propady“ na www.transformacni-terapie.cz/zk-225-terapie.php
Petra


Požádala jsem rovněž paní redaktorku Schneidewid, která pana Havelku před časem též jako novinář navštívila, o její pohled.

Autorka článku ve Vlastě s názvem „Něha za peníze“, který najdete pod čísly stránek dole na stránkách pana Havelky, nám napsala:

„Můj zcela soukromý pocit z tohoto muže je asi následující. Využívá žen (jak nám s fotografem řekl, muže nedělá), které po jím slibované pomoci sahají v zoufalých životních situacích. To usuzuji z až fanatických e-mailů, jež jsem hned v den otištění článku obdržela. Zajímavé na těchto reakcích bylo, že mi všechny přišly snad během jedné hodiny. Zřejmě jsou klientky radotínského něhoterapeuta dokonale mimosmyslově propojeny, protože jinak si tu náhodu vysvětlit nedovedu. :) 

Ženám, které e-mailem reagovaly na můj článek, nelze nic zazlívat, nebo se jim za to snad vysmívat. Obecně stále platí, že odbornou pomoc psychologa moc lidí nevyhledává a nejprve se poohlédne po něčem alternativním. Měli by ale všichni vědět, že v případě pana inženýra Havelky se obracejí na muže, který absolvoval pár kurzů a teď si v teple svého panelového bytu hraje na psychologa lidské duše – za což navíc od svých klientek inkasuje nemalé peníze. U psychicky zlomených lidí považuji takovou formu terapie za nebezpečnou. Jinak na něze samozřejmě nic špatného nevidím. Proč ne, když se obě strany dohodnou a udělá jim to dobře. I to je do jisté míry terapie. “ 
Zuzana Schneidewind


...a prostor dostává spravedlivě i pan Ing. Havelka:

„V případě paní Matoušové jde o nedorozumění. Stěžuje si, že místo vrácení zálohy jsem jí nabídl náhradní termín, a to formou, která se jí dotkla. Reagoval jsem (v souladu s obchodními podmínkami, které jsou transparentně uvedené na www.terapie-nehou.cz/cena-terapie.php), na zdůvodnění, že má naléhavé zdravotní obtíže. Jejím skutečným důvodem bylo ale varování od její kamarádky paní redaktorky Kudláčkové (autorky tohoto článku :-)), která je „jasnovidná“ a rovnou jí sdělila, že jsem podezřelý člověk a moje terapie škodí (aniž tehdy o mně a o terapii cokoliv věděla). Kdyby mi paní to Matoušová napsala rovnou, žádnými výklady bych ji neobtěžoval a zálohu bych vrátil, protože by ztratila smysl. Tyto souvislosti mi došly až po osobním rozhovoru s paní redaktorkou, načež jsem zálohu se zdvořilou omluvou vrátil.

Vyjádření paní Schneidewind už není nedorozumění, ale cílená manipulace. Svoje výhrady s jejími způsoby jsem popsal před třemi lety na www.terapie-nehou.cz/cl-vlasta1.php. Je to profesionálka a její manipulace proto prohlédne asi pouze ten, kdo o věci něco ví. Fakt, že se tehdy na moji podporu spontánně ozvala řada klientek, paní Schneidewind v tomto článku shazuje s jízlivým despektem („dokonalé mimosmyslové propojení“, „fanatické e-maily“, „nelze jim (rozuměj: chuděrám zmanipulovaným) nic zazlívat“). Nechápu, kde bere tu troufalost.

O to víc oceňuji přístup paní redaktorky Kudláčkové, která se nakonec (přes mé oprávněné počáteční obavy :-)) zachovala korektně, své výhrady mi sdělovala do očí a na argumenty opravdu reagovala.

Pokud vás to zaujalo, počtěte si na www.transformacni-terapie.cz/zk.php a zkuste tam kontaktovat někoho z těch, kdo nejlépe vědí, o co tady doopravdy jde, neboť oni to zažili na vlastní kůži.
Jan Havelka


Za sebe se zříkám osobních pocitů z návštěvy v rámci objektivity. V tomto případě se redakce ženy-in domnívá, že by bylo dobře ponechat věc otevřenou a dát maximální prostor pro pocity vám…

(pozn. autora: Několikrát jsem předesílala, že se paní Matoušová na mě obrátila až po e-mailové korespondenci s panem Havelkou. Z logiky věci k tomu předtím neměla nejmenší důvod. Je pravdou, že jsem jí následně sdělila názor, že „je to nějaký divný“. Míša)


Pozn. red.: 17. 2. 2011 OMLOUVÁME SE, ale jak jsme na četná upozornění čtenářů zjistili, stránky, na které se odkazuje v článku, a které byly v době jeho vzniku plně funkční, jsou v současné době autorem stránek přesměrovány. Ceník úkonů v „něhoterapii“ a také dalších původně poskytovaných služeb již tedy není k nahlédnutí v jeho předešlé formě.

Jde o odkazy: V CENÍKU ZDE
www.terapie-nehou.cz/cena-terapie.php
www.terapie-nehou.cz/cl-vlasta1.php

Reklama