Řepkový olej můžeme označit jako nutričně nejhodnotnější, díky čemuž nám velice prospívá.

řepka

Olej ze současných odrůd řepky se svými složením blíží oleji olivovému a v některých parametrech jej dokonce předčí, zejména díky vysokému obsahu omega-3 nenasycených mastných kyselin. Přínos řepkového oleje spočívá v nízkém podílu škodlivých nasycených mastných kyselin a velmi vysokém obsahu prospěšných nenasycených mastných kyselin. Navíc řepkový olej má velmi výhodný poměr mezi omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami. Doporučené množství omega-3 a omega-6 nenasycených mastných kyselin je obsaženo v cca 100 ml řepkového oleje.

Prevence kardiovaskulárních onemocnění

Zásadní přínos mají mastné kyseliny obsažené v řepkovém oleji v prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Klinické studie, sledující vliv vyšší konzumace řepkového oleje a studie sledující vliv náhrady živočišných tuků řepkovým olejem, se shodují na velmi pozitivním působení řepkového oleje.

Řepkový olej a vývoj novorozenců

řepkaDostatečný příjem omega-3 nenasycených mastných kyselin je velice důležitý u matek ještě předtím, než otěhotní. Období těhotenství a kojení jsou z hlediska správného jídelníčku nejdůležitější. Za doporučenou denní dávku omega-3 mastných kyselin pro těhotnou ženu považují odborníci alespoň 650 mg. Tyto nenasycené mastné kyseliny si plod ani novorozenec nedokážou vytvořit, jsou však nezbytné pro tvorbu buněčných stěn, především u centrálního nervového systému a oční sítnice.

Řepkový olej posiluje imunitu

Na správnou skladbu živin a potřebné zastoupení všech složek zdravé výživy je třeba dbát neustále. Dostatečné zastoupení omega-3 nenasycených mastných kyselin, obsažených například v řepkovém oleji, tedy patří i do jídelníčku starších dětí a dospělých. Mastné kyselin omega-3 mají pozitivní vliv nejen na imunologické reakce, kdy brání vzniku alergických reakcí a předchází vzniku zánětu, ale mají dlouhodobý význam v prevenci různých onemocnění.

Více na www.olejnadzlato.cz.

 

 

Reklama